21 Ekim 2017, Cumartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Altın İstiridye'yi 'Kötü Saç' kazandı!

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Giriş Saati29.09.2013 14.23 Güncelleme29.09.2013 14.23
A+ A-

Avrupa'nın en önemli sinema etkinliklerinden 61. San Sebastain Film Festivali'nde büyük ödül Altın İstridye'yi "Kötü Saç/Pelo Malo" kazandı. Atom Egoyan, George Michell ve Bertnar Tavernier gibi usta sinemacıların yarıştığı festivalin dün akşamki kapanış ve ödül töreninde Latin aleminden filmler öne çıktı. İspanya'nın Bask bölgesindeki şahane kıyı kenti San Sebastian'da 20-28 Eylül arasında yapılan festivaldeki filmlerde insanın kendisi ve çevresiyle yüzleşmesi gibi meseleler ağırlıktaydı.

Farklılık iyidir!
Venezuelalı kadın yönetmen Mariana Rondon'ın "Kötü Saç" filmi şarkıcı olmaya heveslenen 10 yaşındaki fakir bir çocuğun aile ve çevresiyle olan zorlu yaşamını anlatıyor. Ana jürinin başkanı, Amerikalı bağımsız sinemacı Todd Haynes'in törende söylediği gibi film, günümüz modern yaşamdaki kültürel karmaşayı da layıkıyla yansıtıyor. Yönetmen Rondon ise ödülünü alırken "Bu filmi kendim için, toleransı olmayan, öfkeli zihniyetten kendimi kurtarmak için yaptım. Farklı olmak güzeldir!" dedi.

Ailede işler yolunda mı?
Jüri Özel Ödülü ise İspanyol yönetmen Fernando Franco'nun "Yaralı/La Herida" filmine verildi. Filmde, sağlık görevlisi olarak çalışan ve psikolojik sorunlarıyla mücadele eden genç kadın rolüyle Marian Alvarez de en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. En iyi yönetmen ödülünü ise bir anne ve yeniyetme oğlunun tatilde yaşadıklarını incelikli ve minimalist bir sinema diliyle anlatan "Club Sandwich" adlı filmiyle Meksikalı Fernando Eimbcke aldı. Genellikle aile ilişkileri içinde yaşananları sorgulayan filmlerin öne çıktığı törende 64 yaşındaki şahane İngiliz oyuncu Jim Broadbent "Le Week-end"deki rolüyle en iyi aktör ödülünü aldı. Film, orta yaşı aşan bir çiftin evlilik yıldönümünü kutlamak için gittikleri Paris'teki bir haftasonunu ve hayatla ilgili sorgulamalarını traji komik bir dille anlatıyor. 72 yaşındaki Fransız usta Bertrand Tavernier ise Fransız dış politikalarını eleştirdiği taşlaması "Quai d'Orsay" filmiyle hem en iyi senaryo hem de Uluslararası Film Eleştirmenleri (FIPRESCI) ödülünü kazandı.

Yozgat Blues'a ödül yok ama...
Festivalin 'Yeni Yönetmenler' bölümünde yarışan, Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği "Yozgat Blues" ödül alamasa da festivalde alkışlar ve ilgiyle karşılandı. Bu yarışmanın ödülü ise insan ve doğa ilişkisini sorgulayan İzlanda filmi "Of Horses and Men"e verildi. Film, 50 bin Avroluk para ödülünü, İspanya dağıtımcısıyla paylaşacak. Festivalin ayrıca 'Latin Ufukları' başlıklı bir bölümü ve yarışması da var. Ödül ise çocukları kaçırılan bir çiftin evliliklerini sorgulamaya varan sıkıntılı anlarını anlatan "Kapıdaki Kurt/O Lobo Artras da Porta" filmine verildi.

Oscar'a gidiyor
San Sebastian'daki resmi olmayan çeşitli yan ödüllerden Kent Ödülü ise "Dallas Buyers Club" kazandı. Romantik komedileriyle tanıdığımız Hollywood starı Matthew McConaughey filmde dev ilaç şirketlerine direnen AIDS'li işçi rolünde çok etkileyici. Bu rol için 20 kilo veren aktörün Oscar adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.