Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek motifleri canlanacak

Giriş Tarihi: 13.1.2013

Myra-Andriake Kazı Başkanı Prof. Çevik, arkeolojik eserlerde kullanılan bitki ve çiçek motiflerini derleyerek bir koleksiyon oluşturacak. Proje EXPO'da kullanılacak

Dünyanın en büyük organizasyonları arasında yer alan EXPO'ya 2016 yılında botanik temasıyla ev sahipliği yapacak Antalya'da hazırlıklar sürüyor. Bir taraftan EXPO Ajansı'nın kurumsal yapısının kurulma çalışmaları devam ederken, Antalya'daki kurumlar da kendi alanlarında projeler oluşturmaya başladı.

ARKEOLOJİ VE DOĞA

Bunun son örneği Myra-Andriake Kazıları Başkanı Prof. Nevzat Çevik oldu. Çevik'in EXPO projesi, doğa ve arkeolojiyi bir araya getirecek. Antalya'da tarih boyunca mozaik, seramik, bronz kap ve fersko gibi kültür varlıkları üzerinde çiçek ve bitkisel mozaikler kullanıldığını hatırlatan Çevik, "Kültür varlıkları üzerindeki bu motifleri derleyerek, bunların fotoğraflarıyla bugün yaşayan canlılarını ortaya koyarak bir koleksiyon oluşturmak istiyoruz" diye konuştu.

ANTİK VE ÇİÇEK

Projenin Antalya'da arkeoloji ve doğayı buluşturacağını belirten Çevik, "Böylece Antalya'nın doğanın ve arkeolojinin başkenti olduğunu vurgulayabiliriz. Antik kalıntılarla bugün yaşayan çiçekleri birleştireceğiz" dedi. Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde EXPO organizasyonlarında sadece çiçeklerin sunulduğunu hatırlatan Çevik, "Ancak Antalya'nın tarihi ve kültürel zenginliği ile birlikte farklı bir biçimde çiçekler sergilenebilir" dedi.

ÇİÇEK MOTİFLERİ KULLANILMIŞ
Antalya ve bölgesinin bin yıllardır çiçek ve bitkiyle iç içe geçen bir kültürü olduğunu ifade eden Çevik, "Antalya'da kültür varlıklarında çiçek ve bitki motifleri yoğun olarak kullanılmış. Bütün kalıntılarda sık sık karşımıza çıkıyor. Kullanılan motifler arasında nesli tükenmiş bitkiler yok. Ancak insan doğayı bozduğu için azalan türler var. Ama hepsi Antalya'da doğada rastlanan türler. Bunu tanıtımda kullanmalıyız" dedi. Kazı başkanlığını yürüttüğü Myra'nın isminin Latince "Mersin ağacından" geldiğine dikkat çeken Çevik, "Bir bitki türü, bir kente adını vermiş. Bu anlatılmalı. Atina'dan Roma'ya kadar çiçekler ve bitkiler kullanılarak üretilen ünlü parfümler var. Myra da onlardan biri. Mersin ağacı, hacı yağı olarak kullanılıyor" diye konuştu.

KAYBOLMAYAN ÇİÇEKLER
Prof. Dr. Nevzat Çevik, Antalya'da bulunan kalıntılarda yer alan çiçekler arasında nesli tükenmiş bir tür bulunmadığını, sadece seyrek rastlanan türler olduğunu belirterek, "Bu durumu kullanmalıyız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek motifleri canlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN