Antalya'ya sanat turizmi önerisi

Giriş Tarihi: 5.3.2013

90'lı yıllarda sanatı halkla buluşturma etkinliklerinin merkezinde yer alan ünlü ressam Coplu, projeleri anlattı

Antalya'da 1993 yılında başladığı sanat hayatına yaklaşık 10 yıl başta Kanada olmak üzere yurtdışında devam eden ünlü ressam Orhan Coplu, Antalya'ya dönüş yaptı. Hasan Subaşı'nın belediye başkanı olduğu dönemde Karikatür Okulu oluşumunun merkezinde yer alan ve Antalya'nın sanatla buluşmasını sağlayan Coplu, Antalya'nın bu alandaki potansiyelini ve yapılması gerekenleri anlattı.

ÖZGÜR VE BAYRAKTAR
Karikatür Okulu etkinliği ile o dönemde 500 genci bu sanatla tanıştırdığını anlatan Orhan Coplu, "Şu anda Leman'ın çizerlerinden Yiğit Özgür de Karikatür Okulu'na katılan gençlerden biriydi" dedi. Aynı dönemde ünlü tiyatro sanatçısı Muhammet Uzuner'in de başında olduğu bir Tiyatro Atölyesi oluşumu olduğunu anlatan Coplu, "Tiyatro Atölyesi'nden de bugün Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Sümbül Ağa rolüyle hafızalara kazınan Selim Bayraktar çıktı" diye konuştu. Orhan Coplu, Antalya'nın sanat turizmi merkezi olma potansiyeli taşıdığını söyledi. Havai örneğini veren Coplu, "Havai gibi, Antalya'ya benzer turizm merkezleri, aynı zamanda sanat turizmi açısından da önemlidir. İnsanlar gittiği zaman galerileri dolaşırlar. Özellikle resim almaya giden insanlar var. Turizmin geliştiği yerlerde, sanat aktiviteleri de gelişmeye başlıyor. Çünkü tatil insanların rahatladığı dönemlerdir. Ve insanlar rahatladığı zaman bir şeylere bakarken keyif alabilir. Ve buna zaman ayırabilir" diye konuştu.

KİTLE DEĞİL BİREYSEL TURİZM

Antalya'da yapılan kitle turizmi ile sanat turizminin örtüşmediğini belirten Coplu, "Sanat turizmi için bireysel turist gerekiyor. Bizim turizm anlayışımızda, turistin tüm ihtiyaçlarını otelde karşılıyorsanız bu biraz zor. Antalya'ya gelen turistin temel ihtiyacı denize girmek, güneşlenmek ve eğlenmek. Şehri ve kültürü tanımaya gelen turistler olmalı" dedi.

CAZİBE MERKEZLERİ GEREKİYOR
Bireysel turist sayısının artması için yapılması gerekenleri anlatan Orhan Coplu, "Öncelikle havaalanından şehre nasıl gidilir, şehir merkezinde hangi müzeler, hangi restoranlar var, fiyatlar nedir, ulaşım nasıl sağlanır gibi tüm bilgilerin yer aldığı dökümanlar olmalı. Böyle olursa bir turist şehrin içinde keyifle dolaşır. Bireysel turistler yüksek para da harcarlar. Gittikleri zaman aktivitelere katılırlar. Farklı turist modelleri için bu gerekiyor. Eğer öyle olursa, sanat da hareketlenir. Talep olursa, bir anda galeriler açılır" dedi. Coplu, Antalya'nın sanat turizmi merkezi haline gelmesi için farklı bir proje de ortaya attı. Dünyada Artist Residency adı verilen genç sanatçılara üretme imkanı sunulan özel programlar olduğunu anlatan Coplu, "Artist Residency programları var dünyada. Genç sanatçıları toplayıp, üretmelerini sağlıyorsunuz. Resim, heykel, müzik hatta edebiyat alanlarında. Konaklama imkanları sağlanıyor. Dünyada böyle bir sirkülasyon var. Sanatçılar için yeni bir imaj oluşturulmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya sanat turizmi önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN