Çıktık açık alınla

Türk futbolunun duayenleri ve otoriteleri, MP Antalyaspor'un son 10 yılda baş döndürücü hızla katettiği mesafeyi ve geldiği noktayı hayranlıkla izliyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Türk futbolunda, Medical Park Antalyaspor'un son 10 yıldaki serüveni hayranlık ve kıskançlıkla izleniyor. Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde 2. Lig'de yaşam savaşı veren, kentteki esnafa kadar borçlu, tüm prestij ve itibarını kaybetmiş, her an ligden çekilmesi ya da ihraç edilmesi gündemde olan MP Antalyaspor, 2013 yılına Süper Lig'de, üstelik mali ve idari yapısı Türkiye'nin örnek kulübü olarak girdi. Yıllarca İcra Müdürlüğü'ne bağlı resmi araçların her gün haciz için geldiği MP Antalyaspor, son 3 yıldır Maliye tarafından teşekkür plaketi ile ödüllendiriliyor.

ŞAMPİYONLUK MU?
Medyada, Medical Park Antalyaspor'un son 10 yıldaki yolculuğuna en yakın eşlik eden SABAH Akdeniz oldu. SABAH Akdeniz'in 18 Şubat 2004 tarihli ilk sayısındaki spor sayfasının manşeti herkesi şaşırttı. MP Antalyaspor o günlerde ligden çekilmemek ve ihraç edilmemek için çırpınırken SABAH Akdeniz, ilk sayısında 'İnadına şampiyonluk' başlıklı manşet verdi.

EVET ŞAMPİYONLUK!

Maliye ve SSK'ya faizler hariç 16.5 trilyon lira borcu bulunan, futbolcularına da o sezon ödeme yapmamış olan, günlük 100 lira ile 40 kişilik profesyonel takım kadrosunu doyurmaya çalışan, en geç 1 yıl içinde iflası ve ligden çekilmesi gündemde Antalyaspor için şampiyonluktan bahsedilmesi herkesi bıyık altından güldürse de Sabah Akdeniz'in manşete taşıdığı şampiyonluk 2.5 yıl sonra geldi. MP Antalyaspor 2005/06 sezonu sonunda ise Süper Lig'e 'merhaba' dedi.

10 YIL ÖNCESİNE GEZİNTİ

Kırmızı-beyazlı takımın kurtuluşu için ilk ciddi adım 2003 yılında atıldı. Talha Görgülü ve Hüseyin Acarlıoğlu'nun da aralarında bulunduğu turizmci-işadamı grubu, Antalyaspor kulübü Derneği üzerinden Antalyaspor A.Ş'yi yönetti. Yasaya göre, vergi borcu olan şirketlerin yöneticileri pasaport alamıyor yurt dışına çıkamıyordu. Turizmci-işadamı gurubu da bu yüzden Antalyaspor A.Ş. yerine Antalyaspor Kulübü Derneği'nde görev aldı ve 2003/04 sezonunda takımın ligden düşmemesi sağlandı.

BAŞKANLAR DEĞİŞTİ

2004 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Menderes Türel, koltuğa oturduktan sonra kulüp başkanlığın da üstlendi. Ancak aynı yıl yasada yapılan değişiklikle belediye başkanlarının profesyonel kulüplerde görev almasına imkan verilmeyince, başkanlığı işadamı Cihan Bulut'a devretti. Antalyaspor, 2004/05 sezonunu Cihan Bulut'un başkanlığında tamamladı.

TAM KAYYUMA GİDERKEN

Menderes Türel'in liderliğindeki yönetime yönelik eleştirilerin dozajı kaçınca sezon sonundaki genel kurulda Türel'in çevresinden hiç kimse yönetime talip olmadı. Ertelenen genel kurallarda başka talip de çıkmayınca kayyum gündeme geldi. Türel ve ekibini eleştirenler camiadan şiddetli tepki görüp susunca kayyum kararının alınması beklenen genel kurul yapıldı ve başkanlığı Sedat Peker üstlendi. Maliyeye olan borçlar yeniden yapılandırılıp taksitlendirildi. Teknik direktörlük görevine de Yılmaz Vural getirildi ve 2005/06 sezonunda Antalyaspor 4 yıl ayrı kaldığı Süper Lig'e çıktı. Ancak 2006/07 sezonunun son 7 haftasına kadar Avrupa şansı gözüken Antalyaspor, bu dönemden sonra aldığı seri yenilgilerle Süper Lig'e veda etti. Kırmızı- beyazlı takım, 34. haftada Antalya'da Gençlerbirliği karşısında aldığı 3-1'lik yenilgi ile Süper Lig'e veda ederken, Türel, maçın bitiş düdüğü ile birlikte Başkan Sedat Peker ve yönetim kurulu ile stadın protokol salonda toplantı yaptı ve, "Şu andan itibaren yeniden Süper Lig'e çıkmak için kolları sıvıyoruz" dedi.

YENİDEN ŞAMPİYONLUK

Vural ile yollar ayırıldı ve Raşit Çetiner takımın başına getirildi. Devre arasında Çetiner gönderilip Ümit Turmuş getirildi. Turmuş ile 11 hafta sonra yollar ayrılıp Hikmet Karaman ile sezon bitirildi ve Antalyaspor yineden Süper Lig'e çıktı. Sedat Peker, 3 sezon görev yaptığı Antalyaspor'u 2 kez Süper Lig'e çıkaran başkan olarak tarihe geçti.

SİVİL YÖNETİME İLK ADIM

Antalyaspor için tarihi adımların en önemlisi Haziran ayındaki genel kurulda atıldı. Başkanlık görevine, Antalyaspor'un kurucu başkanı Atilla Konuk'un da damadı olan Hasan Akıncıoğlu getirildi. Türel'in ekibi ile Süper Lig'e çıkarak prestijine kavuşan Antalyaspor, Hasan Akıncıoğlu ile de ekonomik reformları gerçekleştirip idari teknik kadroda Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş bir istikrarı yakaladı. Başkan Hasan Akıncoğlu, ilk sezonunun henüz 8. haftasında üçüncü teknik direktörü takımın başına getiren başkan olmasına rağmen, sonrasında teknik kadroda değişiklik olmadı. Antalyaspor şu anda Başkan Akıncıoğlu ile olduğu gibi Teknik Direktör Mehmet Özdilek ile de 5. sezonunu yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıktık açık alınla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN