Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Op. Dr. Tamer BAKALIM: Koroner Bypass

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Kalp damar hastalıklarının ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer aldığı günümüzde, bu hastalıkların temel nedeni olan damar sertliğinin oluşmasına hangi faktörlerin yol açtığının bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. İleri evrede kalp krizine yol açarak hayatı tehdit eden kalp damar hastalıkları tanı koydurucu şikayetlerle önceden belirti verebileceği gibi bazen hiçbir bulgu vermemektedir. Bu nedenle herhangi bir şikayet olmasa da yılda bir kez kalp kontrolü yaptırmak ve erken teşhis hastalığın tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Damar sertliği atardamarın iç yüzeyinin bozulması ile başlayan ve ilerleyerek atardamarların daralması ve tamamen tıkanması ile sonuçlanan uzun süreçli bir hastalık olarak tanımlanabilir. Damar sertliğinin yol açtığı daralmanın tedavisinde üç ana seçenek mevcuttur. Bunlar ilaç tedavisi, balon anjioplasti, stent uygulaması ve ameliyattır (koroner bypass). Ameliyat kararı hastalıklı damar sayısı, damardaki darlığın derecesi ve yeri, kalp kasının kasılma gücü, hastanın ilaç tedavisine yanıtı, hastanın yaşı, yandaş hastalıkları gibi bir çok faktör göz önünde bulundurularak kardiyologlar ve kalp damar cerrahların ortak kararıyla verilmelidir. Koroner bypass ameliyatının hedefi; daralmış damarların neden olduğu kan akımını yeni damarlar ile restore etmek, oluşabilecek bir kalp krizinin önüne geçmektir.

2 Ameliyat yöntemi

koroner bypass ameliyatlarında 2 yöntem uygulanmaktadır. Birinci yöntem kalbe ulaşıldıktan sonra kan dolaşımının özel bir işlem ile kalp-akciğer makinesine bağlanmasıdır. Açık kalp ameliyatı da denilen bu yöntemde kalp bir süre durdurulur. Bu safhada kalp ve akciğerlerin görevini cihaz üslenir. Cerrah kansız ve hareketsiz hale gelen kalpte istediği işlemi mükemmel bir şekilde yaptıktan sonra kalbin tekrar çalışmasını sağlar. Bypass ameliyatlarında uygulanan diğer bir yöntem, kalbi durdurmadan yapılan koroner bypass ameliyatıdır. Bu ameliyatlarda kalp-akciğer makinası kullanılmaz. Göğüs kemiğinin tam olarak kesildiği veya sol meme altından yapılan küçük kesi ile de ameliyat yapılabilir. Tüm ameliyatların riskleri vardır. Ancak kalp ameliyatları diğer bir çok ameliyata göre daha risklidir.

Önlem alın
Kalbin durumu, yandaş kalp hastalığının bulunması, böbrek yetmezliği akciğer hastalığı, ileri yaş, kan hastalığı ve daha önce kalp ameliyatı geçirilmesi gibi faktörler riskin artmasına sebep olmaktadır. Koroner bypass ameliyatı damar sertliğinin tedavisine yönelik olmayıp damar sertliğinin sonucuna yöneliktir.. Temel hastalık damar sertliğidir. Temel sorun olan damar sertliğinin tedavi edilmemesi ikinci kez ameliyat ve kalp krizi gibi sorunların tekrar oluşmasına sebep olabilir. Bu risk ameliyattan sonraki ilk 5 yıl içinde en az düzeydedir. Ancak damar sertliği tedavisine dikkat edilmezse bu risk artar. Verilen ilaçları düzenli kullanmak, düzenli olarak kontrollere gitmek, sigaradan uzak durmak, beslenme alışkanlıklarını düzeltmek, düzenli egzersiz yapmak, şeker hastalığı ve hipertansiyon tedavisine uymak ve önem vererek bu riskler en aza indirilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Op. Dr. Tamer BAKALIM: Koroner Bypass
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN