Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farkı disiplinli sistemi

Giriş Tarihi: 5.6.2013

'Kursa gittim ama İngilizce öğrenemedim' sözünü en büyük hakaret kabul eden Osman Sabri Dil Kursu'nun kurucusu Osman Sabri, 8 ayda ileri düzeyde İngilizce öğretmeyi vaat ediyor. Kursun farkı disiplinli sistemi

Antalya yıllık 11 milyonu aşan turist sayısıyla, 100 bine ulaşan yerleşik yaşayan yabancı uyruklu vatandaşıyla Türkiye'nin en kozmopolit kentlerinin başında geliyor. Bu yapısı nedeniyle, "yabancı dil" Antalya için çok da "yabancı" değil. Akdeniz Markaları sayfasında bu hafta, yabancı dil eğitimi alanında son derece iddialı olan Osman Sabri Dil Kursu'nu konuk ediyoruz.

EN BÜYÜK FARK DİSİPLİN
"Ben kursa gittim ama İngilizce öğrenemedim" sözünü en büyük hakaret olarak kabul eden Osman Sabri Dil Kursu, sıfırdan başlayan birine 8 aylık sürede ileri düzeyde İngilizce öğretmeyi vaat ediyor. Osman Sabri Dil Kursu, bu hedefte ise disiplinli eğitim yapılarına güveniyor.

İNGİLTERE'DE EĞİTİM ALDI
Osman Sabri Dil Kursu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sabri, ailesiyle birlikte 4 yaşında Malatya'dan İngiltere'ye gitti. Eğitim hayatını orada tamamlayan Osman Sabri, 2001 yılında Türkiye'ye dönüş yaptı. Osman Sabri Türkiye'de İngilizce eğitimde yaşanan sorunları görerek, bu eksikliği kapatmak amacıyla 2006 yılında Osman Sabri Dil Kursu'nu kurdu.

İSTEKLİ ÖĞRENCİLER
Osman Sabri, Antalya'nın yabancı dillerin merkezi olduğu düşüncesiyle, kendi ismini verdiği kursu Antalya'da hayata geçirdi. İngiltere'nin eğitim sistemini de Antalya'ya taşıyan Osman Sabri, en büyük farkı "disiplin" ile oluşturdu. Öğrenme konusunda istekli ve dil kursunun tavsiyelerine uyan öğrencilere eğitim verdiklerini anlatan Osman Sabri, farklılıklarını şöyle anlattı:

100 ÖĞRENCİNİN İLİŞİĞİ KESİLDİ
"İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin hakkını koruyoruz. Sorunlu öğrencileri kursumuza kabul etmiyoruz. Disiplin çok önemli. Öğrenciler, öğretmenden sonra derse giremez. Devamsızlık yapamaz. 'Ben para veriyorum, istediğimi yaparım' anlayışındakileri kurslara kabul etmiyoruz. Şimdiye kadar 100'ü aşkın öğrencinin ilişiği bu nedenle kesildi."

ÖNEMLİ İSİMLERE DERS
Turizm ve ihracata dayalı ekonomisiyle Antalya'da, yabancı dil iş hayatı için de son derece kritik bir öneme sahip. Bu nedenle kursa katılanların arasında iş dünyasının önemli isimleri de bulunuyor. Osman Sabri, milletvekillerinden bankacılara, işadamlarından mülki amirlere kadar bir çok önemli ismin kurslarına katılarak sertifika aldığını söyledi.

HEDEFLER BÜYÜK
OSMAN Sabri Dil Kursu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sabri, şimdiki hedeflerinin Isparta, Burdur, Afyonkarahisar ve Denizli'de şube açmak olduğunu vurguladı. Konyaaltı'da bir arazi satın aldıklarını ve dil kursunu kendi binasına taşımayı istediklerini belirten Sabri, ileriki yıllarda Özel Lise ve İlköğretim Okulu kurmayı amaçladıklarını açıkladı.

OLİMPİYAT KAMPI
OSMAN Sabri Dil Kursu'nda, TOEFL, IELTS ve TOEIC gibi sınavlara hazırlıkta özel programlar uygulanıyor. Normal ders akışı, haftalık 4 saat kurs ve 2 saat etüt olmak üzere 6 saat. Ancak sınav dönemlerinde, 1 aylık sürede kamp dönemi yaşanıyor. Osman Sabri, bu dönemde 10.00-20.00 saatleri arasında kamp programı uyguladıklarını belirterek, "Bu süreçte beslenme ve sporu bile kapsayan bir program hazırlıyoruz" diye konuştu.

8 KİŞİLİK SINIFLAR
Karma sınıf uygulamalarının olmadığını anlatan Sabri, "Derslerde, lisans mezunu, lise mezunu, lise öğrencileri ve ilköğretim okulu öğrencileri ayrı. Yaş, eğitim durumu ve yabancı dil bilgi seviyesine göre ayrı sınıflarımız var. Her sınıf maksimum 8 kişi oluyor" dedi. 10 kişilik bir kadroyla hizmet verdiklerini anlatan Osman Sabri, "40 yaş altı öğretmenimiz yok. 15 yıllık akademik kariyer şartımız var. Dersler İngilizce olarak işleniyor" dedi.

ANTALYA'DA TEK İSPANYOLCA KURSU
OSMAN Sabri Dil Kursu Başkanı Osman Sabri, TOEFL, IELTS ve TOEIC gibi sınavlarda 2008-2013 yılları arasında her yıl derece yaptıklarını açıkladı. Bu alanda Türkiye'nin önde gelen kurs merkezlerinden olduklarını iddia eden Sabri, ayrıca sertifikalı İspanyolca eğitim veren Antalya'da tek kurs merkezinin de kendileri olduğunu söyledi. Kendisinin de İngiltere'de İspanyolca eğitimi aldığını anlatan Sabri, "Her yıl 30-40 kişi İspanyolca için müracaat ediyor" dedi. Rusya, Almanya, İsrail gibi farklı ülkelerde yabancı öğrencileri olduğunu anlatan Osman Sabri, "Kontenjanımızın yaklaşık yüzde 15'ini yabancı öğrenciler oluşturuyor" dedi. Sabri, 15 Haziran-15 Kasım arasında yeni dönemin başlayacağını, 300'ün üzerinde müracaat olduğunu da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farkı disiplinli sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN