Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşam kaynağına zehirli su akıyor

Antalya'nın içme suyu havzası olarak belirlenen Karacaören I ve Karacaören II Barajı'na Isparta'nın kanalizasyon atıklarının yanı sıra Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nden kimyasal atıklar akıyor

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Özel hüküm kapsamına alınan ve gelecekte Antalya'nın içme suyu havzası olarak belirlenen Karacaören I ve Karacaören II Barajı'na Isparta'nın kanalizasyon atıklarının yanı sıra Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nden 70 farklı kimyasal karıştığı ileri sürüldü. Isparta'nın Sav Belediye Başkanı Mustafa Şahin, Isparta Belediye Başkanlığı'nın kanalizasyon atıklarını arıtmadan doğaya bıraktığını iddia etti. Şahin, Isparta, Sav ve Deri OSB'nin atık suları için Karacaören Barajı önünde İleri Arıtma Sistemi kurulması gerektiğini söyledi.

BAŞKAN'DAN İDDİALAR

Isparta Belediye Başkanlığı'nın kanalizasyon atıklarını arıtmadan doğaya bıraktığını ifade eden Şahin, "Bundan ve kokudan bıktık. Doğamıza verilen zararlar çevreyi yaşanmaz hale getirdi. Artık çözüm istiyoruz" dedi. Sav Belediye Başkanı Mustafa Şahin, "Ben iddia ediyorum. Karacaören I ve II'deki balıklar zehirli. Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nden 70 kimyasal atık geliyor. Bunlar zehir. Doğada yok olmuyor. Karacaören balığı sağlık açısından çok riskli. Karacaören I ve II'de ve balıklarda kesinlikle zehir araştırması yapılması gerekiyor" diye konuştu. Şahin, atık su arıtma sistemlerinin özel sektöre devredilmesi gerektiği tezini ortaya attı. Belediyelerin halktan atık su parası tahsil ettiğini, ancak hizmetleri yerine getirmediğini söyleyen Şahin, "Bırakıyor atıkları. Çek çekebilirsen. Sen de yatırım yapacağım diye didiniyorsun. Yatırım yapan, çalıştıran, uygulayan, kanuna uyan akılsız da sen mi akıllısın. Parasını alıyorsun ama hizmetini neden yapmıyorsun. Bence artık reform vakti gelmiştir. Atık su kesinlikle özelleştirilmelidir. Atık su parasını da o özelleştirmeyi kazanan alsın" diye konuştu. Şahin, Isparta Belediyesi, Sav Belediyesi ve Deri Organize Sanayi Bölgesi'nin atık suya gereken özeni göstermesi gerektiğini vurguladı. Kendisinin bu doğrultuda etkin çalışmalar yaptığını iddia eden Şahin şunları söyledi: "Atık su arıtma tesisi çalıştırılıp Isparta ile Sav kasabasının ve Deri Organize Sanayi Bölgesi'nin atık suları kapalı devreye alınmalıdır. O arıtılan su, kapalı devre Karacaören I ve II'ye kadar götürülmelidir. Karacaören I havzası önünde ileri arıtma sistemi kurulmalıdır. Bunu da büyük bir güç yaptırmalıdır. Mecbur bırakmalıdır. Anlatarak olmuyor. Anlatıyorsun, olmuyor. Bir daha anlatıyorsun, olmuyor. Şansını bir kez daha deneyip bir kez daha anlatıyorsun yine olmuyor. Nereye kadar?"

BALIKLARDA ZEHİR VAR

Karacaören'in Antalya'nın içme suyu havzası olarak değerlendirme düşüncesi çok büyük hata olduğunu savunan Şahin, "Karacaören I ve II'deki balıklar sağlık açısından çok büyük riskler taşıyor. Bunun tespit edilmesi kolay. Balıkları analiz edersiniz. Kimyasal atık var mı yok mu görünür ve gerçek ortaya çıkar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşam kaynağına zehirli su akıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN