Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıbbi sülük ekonomik değer yaratabilir

Tıpta bir çok alanda alanda 'destekleyici tedavi aracı' olarak kullanılan Tıbbi Sülükler Isparta'nın kaderini değiştirecek

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Dolaşım Sistemi'ne enjekte ettiği enzimlerle vücutta onarıcı ve uyarıcı etkisi bulunduğu belirtilen ve plastik cerrahi, kardiyoloji, nöroloji, ortopedi gibi alanlarda 'destekleyici tedavi' olarak kullanılan Tıbbi Sülük Isparta için büyük önem taşıyor. Türkiye, dünyada kullanılan Tıbbi Sülük'ün yüzde 80'ini karşılıyor. Isparta, Burdur, Afyon, Denizli ve Konya'da Tıbbi Sülük araştırması başlatıldı. Isparta için bu alan büyük bir fırsatı da içeriyor.

PROJE YAPILDI
Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü (AKSAM) Eğirdir Birimi Tıbbi Sülük faunası için büyük bir proje başlattı. Birim Yöneticisi Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Mustafa Ceylan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile çok hayati bir konuda yol gösterici olacaklarını söyledi. Ceylan, 2011 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na teklif ettikleri ve bakanlığın desteklediği 'Göller Bölgesi Sülük Faunası ve Ekonomik Öneminin Araştırılması Projesi'ni başlattıklarını kaydetti. Ceylan, proje ile Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Denizli ve Konya'daki sulak alanlarda yaşayan sülük türlerini ve Tıp Bilimi'nde kullanılan Hirudo Verbana türünün ekonomik değerini ortaya koyacaklarını ifade etti.

YURT DIŞINDA TANESİ 15 DOLAR
Ceylan, 1996 yılında 10 ton olarak belirlenen tıbbi sülük ihracat kotasının 2013 yılında 3 tona düşürüldüğüne dikkati çekerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2010 yılı verilerine göre ihraç edilen tıbbi sülük miktarının 1.6 ton olduğunu bildirdi. Projenin ülkedeki Tıbbi Sülük potansiyelinin ulusal bazda araştırılması açısından önemli olduğunu dile getiren Ceylan, " 1 kilo Tıbbi Sülük için toplayıcılara 400 TL'ye kadar ücret ödenebilmektedir. Yurt dışında ise 1 sülük için 15 dolar talep ediliyor. 1 kilo Tıbbi Sülük'ün 400- 600 adetten oluştuğu düşünülürse ekonomik potansiyeli ve ticaretinin cazibesi daha net şekilde anlaşılacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıbbi sülük ekonomik değer yaratabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN