Fethiye'nin marina sorunu çözümlendi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 1999'dan bu yana çözüm bekleyen tekne imal ve çekek yeri için son nokta konuldu. Marinanın Karaot mevkiine taşınması için 'Kamu Yararı Kararı' alındı

Giriş Tarihi: 10.12.2013
Fethiye Tekne İmal ve Çekek Yeri konusunu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşen ve Marina'nın taşınması için söz alan AK Parti Muğla milletvekili Ali Boğa, arazinin kullanımı ile ilgili gerekli, 'Kamu Yararı Kararı'nın kısa zamanda imzalanarak ilgili birimlerin bilgilendirildiğini belirtti.

İLEKLİK BİTİRİLDİ
Yat imalathanelerini gezen ve imalatçıların sorunlarını yerinde inceleyen Milletvekili Boğa, Fethiye 2. Karagözler-Kabak Koyu'ndaki çok zor ve ilkel şartlarda sürdürülen yat imalatının yerlerinin taşınmasını gündeme getirdiğini söyledi. Boğa, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı zamanında da bu konuda bir ekip ve bilgilendirme komisyonu oluşturarak Fethiye Ticaret Odaları ve Deniz Ticaret Odaları ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde toplantı düzenleyerek konunun önemi ve yapılacak işlemler ve sağlanacak devlet destekleri konusunda ilgilileri bilgilendirdiklerini ifade etti. Milletvekili Ali Boğa, "Bu çalışmaların önündeki engelleri aşmak için aşama aşama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve ilgili kurumlarda takip yaptık, girişimlerde bulunduk. Daha sonra Milletvekili Yüksel Özdenin de iştirakiyle, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan ve Fethiye Yat ve Çekek İmalat ve Yapımcıları Sosyal Tesisler Kurma ve İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan'dan oluşan bir heyetle Maliye Bakanlığı ile bir görüşme yapıldı. Karaot mevkiindeki hazineye ait parselin Fethiye Yat ve Çekek İmalat ve Yapımcıları Sosyal Tesisler Kurma ve İşletme Kooperatifi'ne tahsisinin sağlanması konusunda mutabakat sağlandı. Bu uzun süreç en sonunda Kamu Yararı Kararı ile tamamlanmış oldu. Herkese hayırlı olsun" dedi.

ESKİ YERE YENİ PROJE

Boğa, "Fethiye'ye yılda 7 milyon dolar katma değer sağlayan yat imal ve çekek işleri ilkel ve zor şartlar altında yapılmak yerine artık Karaot Mevkiinde, modern bir yat imal ve çekek alanına kavuşacaktır. Ve şehir içindeki eski alan, daha önemli projelerde kullanılmak üzere ilçemiz halkına kazandırılmıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethiye'nin marina sorunu çözümlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN