Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lazerle tedavi

Dünyagöz Hastaneler Grubu Antalya Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hakan Sivrikaya son teknoloji lazer hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme sorunu nedeniyle gözlük takan ve artık yaşamından bunu çıkarmak isteyen birçok kişinin aklından hep bir lazer tedavisi olma fikri geçer ancak, etraftan duyulan şehir efsaneleri, sonu gelmez türlü türlü soru işaretleri hep bir 'dur' der… Peki, bunun bir yol haritası yok mu? Bu konuda en ileri teknoloji ve bunun sağladığı farklar nelerdir? İşin doğrusunu binlerce vaka deneyimi olan Dünyagöz Hastaneler Grubu Antalya Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hakan Sivrikaya sorularımızı yanıtlayarak açıkladı.
Lazer ile göz tedavisi nedir ve hangi göz kusurları için kullanılır?
Lazer ile göz tedavisi görme kusuru olan hastalara gözlük ve lenslerinden kurtulmaları için uygulanan bir yöntem olmakla birlikte miyop, hipermetrop, astigmat ve yaşa bağlı yakını görme yeteneğini kaybetmiş hastalara uygulanır.

KİMLERE UYGULANABİLİR?


Kimlere lazerle göz ameliyatı yapılabilir?
18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar, son iki yılda 0. 50 dereceden fazla değişmemiş, diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar, gözlerinde başka herhangi bir hastalık bulunmayanlar, yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz ve kornea yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.
Gözün lazere uyumlu olduğu nasıl anlaşılır?
Lazere uyumluluk için pek çok önemli tetkik yapılıyor. Önce gözün kornea haritası çıkartılır, ardından pakimetri ölçümü yapılır. Pakimetri ile kornea kalınlığı ölçülür. Son tetkik ise kişiye özel Wavefront'tur. Bu ölçümler ile lazere uygunluk tedavi sonucu öngörülerek, kişinin göz yapısına en uygun tedaviyi önerilir. Gözün lazere uyumluluk oranı ortalama yüzde 50'dir.
Başarı için nelere dikkat edilmeli?
Uygun olduğu tespit edilen hasta için başarıya ulaşmadaki en önemli unsurlar şunlardır: İleri tetkik cihazlarıyla göze dair tüm verilerin elde edilmesi, hekim tarafından tetkik cihaz zincirinden çıkan sonuçların doğru değerlendirilmesi, hastanın gözünde başka bir hastalık olup olmadığına dair ve tedaviye uygunluğunun saptanacağı detaylı muayene sürecinden geçilmesi, hastanın sosyal yaşantısındaki görme ihtiyacının belirlenmesi prensibine dayanır.

GERİ DÖNÜŞ ÇOK ENDER GÖRÜLÜR

Numaralar geri gelir mi?
Kişiye özel yapılan gelişmiş tedavi ile numaranın geriye gelmesi çok seyrektir. Kişinin doku cevabı herkeste farklı olabilmektedir. İleri teknolojik tetkik ve teşhis cihazları ile tedavi süreci ve sonucu baştan ön görülebiliyor.

GÖZ DE PARMAK İZİ GİBİ KİŞİYE ÖZELDİR

Lazer kişiye özel planlanabilir mi?
Tıpkı parmak izi gibi gözün yapısı ve görme gücü kişiye göre farklılıklar gösterir. Örneğin 3 diyoptri miyop olan herkesin gözü aynı özellikleri taşımadığı gibi oluşan kırılma kusuru da aynı şekilde gelişmeyebilir ve dolayısıyla aynı tedavi uygulanamaz. Wavefront sistemleriyle kişinin normal yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilmekte ve lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınları programlanarak tedavi planlanmaktadır. Wavefront tedavisinde gözde hepimizin bildiği miyop, hipermetrop, astigmat gibi düşük seviyeli olarak adlandırdığımız kusurlar yanında yüksek seviyeli kusurlar da düzeltilir. Bu kusurular nedeniyle gece ışıklarda dağılma problemi olanlar, göz bebeği büyük olan, pilot, şoför gibi gece görme kalitesi önemli olan hastalarda özellikle tedavilerde başarı ile kullanılır.

GÖZLÜKTEN KURTULUŞ

Bu yöntemin başarı oranından bahsedebilir misiniz?
Dünyada Bıçaksız Lazer: Intralase i-Lasik yöntemiyle binlerce kişi gözlüklerinden kurtuldu. Yöntem lazere uygun gözlerde çok yüksek başarı oranına sahiptir. Hastalarımız gözlük bağımlılığından tamamen kurtulmaktadır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Lazerle tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN