Ölecekleri günü bekliyorlar

Giriş Tarihi: 30.9.2014

Antalya'da, çaresi bulunamayan kas hastalığına yakalanan 2 çocuk ölümü bekliyor

Bir çeşit genetik kas hastalığı olan Duchenne Müsküler Distrofi'ye yakalanan Antalyalı 2 çocuk, 9 yaşına ulaştıklarında kaslarındaki kuvvet yetersizliği nedeniyle yürüyemez hale geldi. Nadir olarak kız çocuklarında da görülen hastalık, çocukların ilk adımlarıyla belirtilerini gösteriyor. Normal çocuklardan farklı bir ritim ile yürümeye başlayan bu çocuklar, genellikle 9 yaşına ulaştıklarında kaslarındaki kuvvet yetersizliği nedeniyle hayatlarını tekerlekli sandalyeye mahkum şekilde sürdürebiliyor.

BİR ANNENİN ZOR ANLARI

Bugüne kadar çaresi bulunamayan hastalık yaş geçtikçe ilerliyor ve 18 ile 25 yaş arasında ölümle sonuçlanıyor. Hasta çocuklardan Mehmet Günel, 11 yaşında. Anne Dilek Günel, oğluna 2,5 yaşında hastalığın teşhisinin konulduğunu söyledi. Hastalığı tanıyınca büyük şok yaşadığını dile getiren Günel, doktorun ilk sözünün "Senin çocuğun 9 yaşından sonra yürüyemeyecek, 18 yaşına kadar yaşayacak" olduğunu kaydeden Günel, "Bu sözler bir annenin dünyasının kararmasına yeter" dedi.

DÜNYA BAŞIMA YIKILDI

Aynı hastalığı taşıyan Enes Kızıl ise 9 yaşında. Elektrik işçisi Özgür ile Nurgül Kızıl çiftinin ikinci çocukları olarak dünyaya gelen Enes'e teşhis, 4 yaşındayken koyuldu. Anne Nurgül Kızıl, ana sınıfına giderken yürüme zorluğu yaşayan oğlunu doktora götürdüklerini söyledi ve "Tahliller yapıldı ve doktor (Bu hastalığı taşıyan çocuklar 9 yaşında yürüyemiyor, 15 yaşında solunum cihazına bağlanıyor, 25 yaşına kadar yaşayabiliyor) dedi. Dünya başıma yıkıldı" diyerek duygularını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölecekleri günü bekliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN