Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeterli kurbanlık var

Giriş Tarihi: 30.9.2014

Bu yıl küçükbaş fiyatları 600-800, büyükbaş fiyatları ise 4 bin-7 bin lira arasında. Mevcut stok ihtiyacı karşılayabiliyor

Bu yıl artan yem fiyatları yüzünden ortalama yüzde 15 zam gelen kurbanlıklardan küçükbaşlar 600- 800, büyükbaşlar ise 4 bin-7 bin lira arasında fiyatlara satılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada geçen yıl Kurban Bayramı'nda Türkiye genelinde toplam 851 bin 948 büyükbaş ve 2 milyon 331 bin 917 küçükbaş hayvan kesildiği, bu çerçevede mevcut hayvan varlığının bu yıl kurban ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceği belirtildi.

SPEKÜLASYON BOŞ ÇIKTI

Yapılan çalışmalarla spekülatörlerin hayvan kıtlığı var diyerek fiyatları yukarı çekme çabaları ise boşa çıktı. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, "Hayvan varlığı ile alakalı hiçbir sorunumuz yok. Hatta biz canlı hayvan ihracatına hazırlanıyoruz" diye konuştu. Tunç, "Kurban Bayramı'nda 600- 700 bin büyükbaş, 1.5-2 milyon civarında küçükbaş hayvan kesiliyor. Hayvan varlığı içinde kurbanlıkların oranı çok düşük. Dolayısıyla çok rahat ihracat yapabiliriz" dedi.

ZAM NEDENİ YEM FİYATI

Bu yıl kurbanlık fiyatlarının yüzde 15 oranında artmasının bir zam olmadığını vurgulayan Tunç, "Bu yıl fiyatlarda bir artış oldu ama bu asla zam değil. 4 yıldır herhangi bir fiyat artışı olmuyordu. Dünya genelinde yem fiyatları artıyor. Dolayısıyla bu da fiyatlara yansıyor" dedi.

FİYATLAR TAKİBE ALINDI

Kurbanlık hayvan fiyatlarının piyasa koşullarında normal seviyelerde seyretmesinin beklendiği açıklamasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise fiyatlarda piyasa üzerinde fiyatlandırma yapan üretici ya da satıcıyı yakın takibe alacak. Fiyatlarla oynayanlara cezai yaptırımlar uygulanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeterli kurbanlık var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN