Gençleri bekleyen yeni tehlike: Salvia divinorium

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Gençleri bekleyen yeni tehlike: Salvia divinorium

Türkiye, ailelerin hayatını altüst eden bonzai ile mücadele etmeye çalışırken, 'salvia divinorium' adlı yeni bir halüsinojen madde türü gençlerin kabusu olmaya başladı. Uyuşturucu madde, intihara sürüklüyor

Türkiye,ailelerin hayatını altüst eden bonzai ile mücadele etmeye çalışırken, yeni bir uyuşturucu madde türü gençlerin kabusu oldu. Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde kullanılan salvia divinorium, Türkiye'de uyuşturucu bağımlısı gençler arasında sıkça kullanılmaya başlandı.

KİMYASAL KARIŞTIRILIYOR

Meksika'da yetişen sarmaşık bir bitki olan salvia divinorium'un içine de tıpkı bonzai'de olduğu gibi çeşitli kimyasallar karıştırıldığı ifade ediliyor. Türkiye'de yasaklı maddeler arasına birkaç yıl önce giren salvia divinorium'un içinde ne tür maddeler karıştırıldığı ise tam olarak bilinmiyor. Kullanımı yeni başladığı için maddeyle ilgili polis kayıtlarında da çok fazla bilgi bulunmuyor.

BEYNE AĞIR HASAR VERİYOR

Halüsinojen etkiye sahip olan madde, kişide kısa sürede etkisini göstererek kullanıcının zihinsel ve bedensel dengesini kaybetmesine neden oluyor. Kalp atışlarını hızlandıran madde, kullanan kişilerin çeşitli halüsinasyonlar görmelerine, hafıza kaybına, depresyona, hatta intihar vakalarına bile neden oluyor. Uzun vadede beyne zarar veren maddeyi kullananlarda, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı ve migren gibi sağlık sorunları görülüyor.

SALVİA DİVİNORİUM NEDİR?
Ballıbabagiler (Lamiaceae) familyasından sarmaşık bir bitki türü olan salvia divinorium, Meksika'nın Sierra Mazatec yöresinde yetişiyor. "Kahin'in adaçayı" olarak da bilinen bitkinin uzun yıllar boyunca Mazatek şamanları tarafından iyileştirme törenlerinde kehanette bulunmak için kullanıldığı belirtiliyor. 1990'lı yılların ortasından itibaren ise sıklıkla dumanı çekilerek kullanılmak üzere pazara çıkan maddeye, bağımlılık yaratması için çeşitli kimyasallar karıştırıldığı ifade ediliyor. Bitki, ABD İlaç Ajansı'nın 'endişe verici ilaçlar' listesinde bulunuyor.

12 SAATTE TESLİMAT
Maddeye, sosyal paylaşım ve internet siteleri üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Sosyal paylaşım sitelerinde açtıkları sayfalarda maddenin tanıtımını yapan uyuşturucu satıcıları, "Türkiye'nin her yerine 12 saatte teslimat" sözleriyle maddenin kapıdan ödeme şeklinde kargoyla kullanıcıya gönderilebileceğini belirtiyor. Türkiye'de son 2 yılda bonzai'den öldüğü sanılan 16 gencin salvia divinorium'dan öldüğü tespit edildi. Bu durum ailelerin korkusunu iki katına çıkardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençleri bekleyen yeni tehlike: Salvia divinorium
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN