Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük Ali'nin şevkini kırmayın

Doğuştan sol kolu olmayan ilkokul 3. sınıf öğrencisi Ali, arkadaşları alay ettiği için başarılı olmasına rağmen okuluna gitmek istemiyor

Giriş Tarihi: 2.12.2014
Küçük Ali'nin şevkini kırmayın
Antalya'da bir süre önce engeli nedeniyle okulda istenmeyen 'Selen' vakasına bir yenisi daha ekleniyor. Nilgün Nihat İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Ali Şahin, başarılı bir öğrenci olmasına rağmen artık okula gitmek istemiyor. Doğuştan sol kolu dirseğine kadar olmayan Ali, arkadaşlarının kendisine lakap takması nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor ve eğitimden kopuyor.

DOĞUŞTAN KOLU YOK

Annesi Hediye Güvercin ve küçük kardeşi Volkan Şahin ile birlikte TOKİ'den dul-yetim kontenjanından 100 lira taksitle aldıkları evde yaşayan Ali'yi okula her gün annesi götürüyor. Ancak doğuştan tek kollu olması nedeniyle arkadaşları tarafından kendisine 'Kolsuz' ve 'Tek kol' diye isim takılması Ali'yi saldırganlaştırıyor. Okulunda çok başarılı olan ancak arkadaşları lakap taktığı için psikolojisi bozulan Ali, artık okula gitmek istemiyor.

MORALİ BOZUK

Okumayı çok sevdiğini söyleyen küçük Ali, arkadaşlarının kendisine 'Tek kol ve 'Kolsuz' diye seslenmesinin gururunu incittiğini ve buna çok sinirlendiğini belirterek, "Çok üzülüyorum. İstemeyerek arkadaşlarımın kalbini kırıyorum. Onlara tek kolumla güç kullanıyorum" diyerek yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Arkadaşlarının bu davranışının artık derslerini etkilediğini de ifade eden Ali, "Okula gitmek istemiyorum. Moralim çok bozuk" dedi.

AİLELER ŞİKAYET EDİYOR

Anne Hediye Güvercin ise oğlu Ali'nin okulda yaşadığı bu sıkıntı nedeniyle artık eğitimden soğuduğunu söyledi. Anne Güvercin, "Ali arkadaşlarına saldırınca çocuklar ailelerine şikayet ediyor. Aileler de bana geliyor. Oysa aileler çocuklarına, Ali'nin eksikliğinin alay konusu olmaması gerektiğini ve lakap takılmasının kötü bir şey olduğunu öğretseler biz bu sıkıntıyı yaşamayız" diye konuştu. Hediye Güvercin, bütün maddi sıkıntılara ve yoksulluğa rağmen oğlunun çok başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi.

PROTEZ KOL TAKILSIN

Sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenin Ali'ye büyük destek olduğunu vurgulayan anne Güvercin, "Ancak aileler çok duyarsız ve tepkili. Ne yapacağımı bilemiyorum. Tek gelirimiz devletin Ali için 3 ayda bir verdiği 860 lira sakatlık maaşı. Oğlum lakaplardan kurtulmak için protez kol istiyor. Protez kolun fiyatı 2 bin 500 lira ile 15 bin TL arasında değişiyor. Bunu karşılayacak imkanımız yok" dedi.

GÖNÜLLÜLER SAHİP ÇIKIYOR
Ali'nin içinde bulunduğu durumu öğrenen Sosyal Sorumluluk Projesi Gönüllüleri üyesi sanatçı ve yazar Doğan Elden ile Şule Tonaz, aileye psikolojik destekte bulunuyor. Ali'nin durumuna çok üzüldüklerini de belirten Elden, "Maddi durumu iyi olmayan ailelere giyecek ve eşya yardımında bulunuyoruz. Para kesinlikle kabul etmiyoruz. Ancak Ali'nin durumu çok farklı" dedi. Gönüllüler Ali'ye protez kol takılmasını sağlayacak bir hayırsever aradıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Ali'nin şevkini kırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN