Paralel yapının iki okuluna ceza geldi

Paralel yapıya bağlı okulları mercek altına alan Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Toros Eğitim Kurumları'nın Antalya'da bulunan iki okuluna 15'er gün kapatma cezası verdi

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Paralel yapının iki okuluna ceza geldi
Paralel yapıya bağlı özel okulları mercek altına alan Milli Eğitim Bakanlığı, denetim sonuçlarına göre kapatma cezaları vermeye başladı. Bakanlık, Antalya'nın Muratpaşa'da yer alan ve paralel yapıya yakınlığı ile bilinen iki okula 15'er gün kapatma cezası verdi.

İNCELEME TAMAMLANDI
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından imar planı tadilatı iptal edilerek ruhsatsız konuma düşen Özel Toros İlkokulu ve Özel Toros Ortakulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da mercek altına alındı. İki okulun imar planları Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından iptal edilmiş, özel okul alanı olan bölge ilk hali olan resmi okul alanına çevrilmişti. Yapılan değişiklik ile tahliyesi gündeme gelen okulda inceleme başlatan Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, kapsamlı bir rapor hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü müfettişleri tarafından hazırlanan rapor sonucunda her iki okulun 'Gerekli onay alınmadan okul yerleşim planında izinsiz değişiklik yaptığı' tespit edilerek geçici olarak 15 gün kapatılmasına karar verildi. Kapatma cezasının okulda öğretim gören öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması adına yaz tatili içerisinde uygulanacağı öğrenilirken, gerekli değişiklikler yapılmadığı takdirde yönetmelik gereği okulların tamamen kapatılacağı belirtildi.

TEBLİGAT YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili Antalya Valiliği'ne gönderilen yazıda, "Söz konusu rapor doğrultusunda geçici olarak kapatılmaları Valiliğinizce uygun görülen bahse konu okulların, Valiliğinizin uygun göreceği tarihler arasında 15 gün süreyle geçici olarak kapatılması, idareci ve eğitim personeli hakkında getirilen disiplin tekliflerinin uygulanması Bakanlığımızca uygun görülmektedir" denildi. İdarecilere verilecek cezanın ise 'kınama' olacağı ileri sürüldü.

RAPORUN DETAYI
Raporda, "Özel eğitim kurumları, kurum açma şartlarından her hangi bir tanesini kaybetmesi veya izinsiz değişiklik yapılması, mevzuata belirtilen sayıda personel çalıştırılması veya mevzuata aykırı personel çalıştırılması, reklam ve ilana ilişkin gerekli şartların yerine getirilmemesi halinde, davranışın ağırlığına göre 15 günden az olmamak kaydıyla 3 aya kadar, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun genel ve özel amaçlarıyla temel ilkelerine uymayan, kurumu mevzuata uygun kapatmayan, geçici kapatma cezası alan ve aynı fiili tekrar işleyen kurumların ise sürekli olarak kurum açma izni veren makam tarafından kapatılır" ibarelerine yer verilmesi dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapının iki okuluna ceza geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN