Çikolata kisti riskiniz var mı?

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Çikolata kisti riskiniz var mı?

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Mehmet Öztürkmen çikolata kisti tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi

Kronik kasık ağrısı, bağırsak ya da idrar yolu rahatsızlıkları, ağrılı adet görme ve kısırlığa neden olabilen çikolata kistleri (endometriozis) Dünya çapında milyonlarca kadını etkiliyor. Çikolata kistleri tedavi edilmediği takdirde kısırlıktan kansere kadar gidebilen ciddi tablolara yol açabiliyor. Özellikle hızlı büyüme eğiliminde olan çikolata kistleri, laparoskopik cerrahi yani kapalı yöntem ile konforlu bir şekilde alınabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Mehmet Öztürkmen çikolata kisti tedavisi hakkında bilgi verdi.

GENETİK FAKTÖRLER

Normal adet kanamaları sırasında kadın bedeninin rahmin iç tabakasını (fonksiyonel endometrium) dışarı atttığını belirten Op.Dr. Öztürkmen "Bazı kadınlarda bu atılım anında rahim tüpleri kanalıyla vücut içine atılarak kasık boşluğunda rahim dışına yerleşmektedir. Kadının adet döngüsü sırasındaki hormonal değişikliklerle beraber rahim dışına yerleşen bu rahim iç tabakası büyür ve yayılır. Normal rahim içi dokusunun tersine bu dokunun vücuttan atılması için bir yol yoktur ve bu durum çikolata kistine yol açmaktadır" ifedelerini kullandı.

KİM DAHA RİSKLİ?
Çikolata kistlerinin genellikle; yumurtalıklar, tüpler, kalın bağırsaklar, karın içi boşluk ve karın-kasık bölgesinde yerleşim gösterdiğini vurgulayan Öztürkmen, "Diyafram ve akciğerlerde de yer alabilmektedirler. Her kadında çikolata kistinin gelişme ihtimali var olmakla beraber bazı kadınlar genetik olarak bu daha hastalığa yatkındır. Annesi ya da kız kardeşinde hastalık bulunan kadınlar 6 kat daha fazla risk altındadır. Ayrıca, erken yaşta başlayan ağrılı adet görme, ağır kanamalı adet dönemleri geçirmek ve sıklaşan adet döngüsü riskin arttığının göstergeleridir" diye konuştu.

LAPAROSKOPİK CERRAHİ
Çikolata kistlerinin cerrahi yöntemle çıkarılmasının hastalığın tedavisinde en etkili yol olarak öne çıktığını açıklayan Öztürkmen "Laparoskopik cerrahi, üreme kabiliyetini korumada altın standarttır. Uzun süreli rahatlamayı laparoskopik yöntemle uygulanan tedavi sağlamaktadır. Laparoskopik endometriozis cerrahisi; eğitimli ellerde uygulandığında, güvenirliliği yüksek, hastanın iyileşme süresini ve yatış süresini kısaltan bir yöntemdir. Lazer ya da elektrocerrahi yöntemlerle çikolata kistlerinin yakılması ise yüzeysel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmekte ve yüksek tekrarlama riski taşımaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çikolata kisti riskiniz var mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN