Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 aydır aynı manzara var

Antalya'nın Sarısu Mahallesi halkını canından bezdiren ve NATO'nun da tepkisini çeken mermer atölyeleri ile ilgili 7 aydır hiçbir şey yapılmadı

Giriş Tarihi: 20.3.2015
7 aydır aynı manzara var
SABAH Akdeniz'in geçen yıl Eylül ayında 'Rezidanstan kaçıran toz' ve 'Mermercilere NATO'dan uyarı' başlıklı haberlerle gündeme getirdiği Antalya'nın Konyaaltı ilçesi Sarısu Mahallesi'ndeki mermer işleme atölyelerinin yarattığı rahatsızlıkla ilgili 7 aydır hiçbir çalışma yapılmadığı ortaya çıktı.

SANKİ SİBİRYA'DAYIZ

Mahalleli, mermer tozundan yaz ve kış evlerinin penceresini açamamanın yanısıra bir de faranjit hastalığı ile boğuşmaya devam ediyor. 5 yıldızlı site ve rezidanslardan ev satın alanlar, bu durum karşısında soruna çözüm bulunamadığı için evlerini satışa çıkararak bölgeden kaçışlarını sürdürüyor. Sarısu Mahallesi Muhtarı Ali Budak, mahallelerinin baş belası mermer atölyeleri ve depolama alanlarının hava, görüntü ve ses kirliliği yaratmaya devam ettiğini söyledi. İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte vatandaşın mermer tozu ve ses kirliliği nedeniyle penceresini açamadığını da belirten Muhtar Budak, "Kentin en lüks villa, rezidans, site ve konutlarının bulunduğu mahallemizde insanlar mermer atölyeleri nedeniyle penceresini 12 ay açamıyor. Sanki Sibirya'da yaşıyoruz" dedi.

SORUN TİCARİ ALAN

Budak, yaşanan sorunun temelinde bölgenin ticari alan olmasının yattığını iddia etti. Sarısu Mahallesi'nde arsaların ticari alan alarak satıldığı ve 5 dönümlük bir arsanın yıllık 10 bin liraya yakın vergisi bulunduğunu da belirten muhtar, "Vatandaş arsayı alırken ticari alan olarak almış. Bu alanları ada bazında konut alanına dönüştürebiliyorsun. Diğer türlü imkansız. Vatandaş arsayı ticari alan aldığı için konut alanı yapılması değer kaybı yarattığı için buna yanaşmıyor. Bu nedenle mermer deposu, sanayi tesisi ve 5 yıldızlı konutlar iç içe geçmiş durumda" dedi.

GECE UYUYAMIYORUZ

Mahalle Muhtarı Ali Budak, gürültü nedeniyle vatandaşın uyuyamadığını da söyledi. Gece kamyonların kendi gürültüsü ile birlikte mermer indirirken çıkardığı gürültünün iç içe geçtiğini ifade eden Budak, "Mahalle sakini kime şikayet edeceğini bilemiyor. Gelip muhtarlığın kapısını çalıyor. Bizim elimizden bir şey gelmiyor. Sarısu'ya köklü çözüm şart" diye konuştu. Öte yandan Sarısu Mahallesi sakinlerinin tepkisine neden olan mermer atölyesi ve depoların ruhsatsız olduğu için Konyaaltı Belediyesi tarafından mühürlendiği ancak işletme sahiplerinin mühürleri kırarak çalışmaya devam ettikleri ortaya çıkmıştı. Yaşananlar üzerine 1'inci Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açıldığını belirten belediye yetkilileri, "Konyaaltı Belediyesi olarak hiçbir yasadışı işe onay vermeyiz" diyerek Sarısu Mahallesi halkının sağlığı, huzur ve güvenliğinin her şeyin önünde geldiğine vurgu yapmıştı.

SAĞLIK OCAĞIMIZ YOK
Muhtar Budak, mahallelerinin en büyük sorunlarından bir tanesinin Sağlık Ocağı sorunu olduğunu söyledi. Sağlık Ocağı arsasının hazır olduğunu da belirten Budak, "16 dönümlük Trafik Hastanesi arsası boş durumda. Buranın bir köşesine rahatlıkla sağlık ocağı yapılabilir. 60 metrelik Batı Çevre Yolu açıldıktan sonra mahalle halkının Hurma'daki sağlık ocağına gitme şansı kalmadı" diyerek soruna çare bulunmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 aydır aynı manzara var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN