Milyonluk yatlar tarlada yapılıyor

Giriş Tarihi: 21.3.2015
Milyonluk yatlar tarlada yapılıyor
Fethiye'deki mevcut tersane kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle bazı imalatçılar, milyon dolarlık yat ve tekneleri tarlada imal ediyor. Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Eskici, Karagözler Mahallesi'ndeki tersanede kapasitesinin artık yetersiz kaldığını söyledi. Yetersiz alan nedeniyle imalat yapılamadığı gibi birçok teknenin de karaya çekilmek için sıra beklediğini anlatan Eskici, imalatçıların aldıkları siparişleri güçlükle yaptıklarını ifade etti.

YATLAR KARADAN YÜRÜYOR

Mevcut tesis yetmediği için denizden kilometrelerce uzakta imalat yapıldığına işaret eden Eskici, şöyle devam etti: "Yatlar kötü ve olumsuz şartlarda yapılıyor, yapıldıktan sonra da imal edilen yatın denize ulaştırılması sorunu ortaya çıkıyor. Bazen yollar kapanıyor, elektrik telleri izinle kesilerek denize ulaştırılıyor. Durum böyle olunca imalat sektörü ilçemizde büyük sıkıntılar yaşıyor. Burada sadece imalatçılar değil, tekne sahipleri de mağdur. Eğer Fethiye'de imalat ve çekek sektörü biterse deniz turizmi de biter."

SİPARİŞLER DÖNÜYOR

Mevcut alanlarda milyon dolarları bulan tekne ve yatlar imal edilerek dünyaya ihraç edildiğini belirten Eskici, bazen sipariş verenlerin imalathanelerin fiziki şartlarını gördüğünde sipariş vermekten vazgeçtiğini belirtti. Bu sorunların çözülmesi için ilçeye yeni yat çekek ve imal yeri yapılması gerektiğine dikkati çeken Eskici, yetkililerin konuya duyarlı davranmasını istedi.

ÇAMURLA MÜCADELE
Çiftlik Mahallesi'nde denize yaklaşık 1 kilometre mesafedeki tarım alanında tekne ve yat imalatı yapan Mehmet Okçu da derme çatma imalathanede milyon dolarlık yat üretenlerden. 400 metrekarelik kapalı alanın yetersiz gelmesi nedeniyle bazı tekneler, üzeri naylon ile kapatılmış alanlarda imal ediliyor. Yağışlı havada çamurda güçlükle çalışan işçiler ise ahşap malzemeleri korumak için mücadele veriyor.

PROJE HAYATA GEÇİRİLMELİ
YAT imalatçısı Mehmet Okçu, 30 yıldır tekne imalatı yaptığını, ilçedeki tersanenin yetersiz kapasitesi nedeniyle 12 yıldır üretimi tarlada gerçekleştirdiğini söyledi. İlçede Karaot mevkisine yat çekek ve imal yeri projesi bulunduğunu belirten Okçu, "Projemiz hayata geçmediği için mecburen tarım alanlarında tekne ve yat imalatı yapıyoruz. 16 yıldır yapılmasını beklediğimiz yat çekek ve imal yerinin bir an önce yapılması gerekli" dedi. Geçtiğimiz yıllarda yaptığı 38 metrelik bir guleti Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na sattığını bildiren Mehmet Okçu, bu şartlarda bile yurtdışına satış yaptıklarını, modern tesis olduğunda çok daha iyi işler başarabileceklerini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonluk yatlar tarlada yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN