CHP'nin yumuşak karnı 'Akaydın'

Giriş Tarihi: 5.5.2015
CHP'nin yumuşak karnı 'Akaydın'

CHP'nin Antalya 4. sıra adayı Mustafa Akaydın, yerel yönetim karnesindeki kırıklar ve Deniz Baykal'la olan kavgası nedeniyle partisinin yumuşak karnı konumunda

CHP 1999 yılından beri ilk kez milletvekili adaylarını önseçimle belirlerken, listenin en tartışmalı ismi olarak Mustafa Akaydın göze çarpıyor. Yerel seçimlerde koltuğunu kaybeden Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Akaydın'ın hem yerel yönetim karnesindeki kırık notlar, hem de başta CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'la olmak üzere diğer adaylarla olan tartışmaları, Akaydın'ı 'seçimlerde CHP'nin yumuşak karnı' yapıyor.

TEPKİLİ KESİMLER

Akaydın'a tepkili olanların başında toplu ulaşım esnafı geliyor. Elektronik ücret toplama sisteminin ihalesi mahkeme kararı ile iptal edilirken, Akaydın toplu ulaşım esnafını zorla sözleşme imzalamak zorunda bırakmıştı. Esnafın da müşteki sıfatıyla ifade verdiği dava ise sürüyor. Akaydın'ı Antalya kamuoyunda zor durumda bırakan konu yerel yönetim karnesi. Seçim meydanlarında taşeron işçilerin hakkını savunan Akaydın'ın başkan olduğu dönemde taşeron işçilerin maaşları zamanında ödenmemiş, Bu nedenle, çok sayıda taşeron işçi, iş bırakma eylemi düzenlemişti.

SEÇİM SONRASI TABLO

Akaydın, yerel seçimi kaybedince de işçilerin 2 aylık maaşlarını ödemeyerek koltuğunu devretmişti. İşçilerin yanı sıra Akaydın'ın yerel seçim kampanyası boyunca aldıkları mal ve hizmetlerin karşılığını ödemediği iddia edilmişti. 30 Mart seçimlerinde kaybedince Akaydın'ın dikkat çeken bir diğer hareketi ise belediyeye ait resmi belgeleri yakmak olmuştu. Konuyla ilgili Danıştay 1'inci Dairesi konunun ön inceleme yapılmasını gerektirir nitelikte olduğuna karar vererek konuyu mercek altına almıştı.

35 KONUDA SORGU

5 yıllık yönetimi mercek altında olan Akaydın, mahkemeler, savcılıklar, İçişleri Bakanlığı'nın verdiği sor- gulama izinleri ve ön incelemeler ile Sayıştay'ın tespit ettiği hukuksuz ödemeler dahil 35 ayrı konuda sorgulanıp yargılanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Akaydın'ı, hukuk düzeninden kaçarak hesap vermeden milletvekili olup kurtulmaya çalışmakla suçluyor.

DAHA DA CIPLATIRIM

CHP içinde Anti-Akaydıncılar diye bir grubun oluşmasının esas nedeni ise Akaydın'ın, Antalya'da CHP'nin sembol ismi eski Genel Başkan Deniz Baykal'la yaşadığı sorun. Önce, "CHP'nin içinde büyük ağabeyler var" sözleriyle Baykal'ı eleştiren Akaydın, daha sonra eleştiri dozunu arttırarak, "Ben 'Kral çıplak' dedim. Kral çıplak. Kral cıscıplak. Ama kızdırırlarsa daha da cıplatırım, cıscıplatırım" demişti.

CHP'Yİ BÖLDÜ

Akaydın'ın Muratpaşa Belediyesi'nin CHP'li eski Başkanı Süleyman Evcilmen'le yaşadığı tartışmalar da meclis toplantılarına yansımıştı. Bunu eleştiren AK Partililer mizahi bir atıfta bulunarak bu durumu CHP'nin 'Hocacılar' ve 'Süleymancılar' olarak ikiye bölündüğünü söylemişti. Akaydın'ın aynı şekilde Konyaaltı Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Muhittin Böcek'le imar emsalleri tartışması ise Batı Çevre Yolu konusunda bir adım atılamamasına neden olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'nin yumuşak karnı 'Akaydın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN