Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca'nın A-Kent'i kayyuma teslim

Mustafa Akaydın döneminde toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemini işletme hakkını alan A-Kent firmasına iki kayyum birden atandı

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Hoca'nın A-Kent'i kayyuma teslim
Antalya'da Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li eski başkanı Mustafa Akaydın döneminde toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemini işletme hakkını alan A-Kent firmasıyla işler kopma noktasına geldi. Mahkeme, Akaydın döneminde şaibeli bir şekilde ihaleyi alan ve en çok da ihaleden 20 gün önce kurulmuş olması nedeniyle eleştirilen A-Kent'e kayyum atadı. Süreç, Büyükşehir Belediyesi'nin, mahkemelerin 2 iptal kararına rağmen esnafla özel sözleşmeler yaparak faaliyetine devam eden A-Kent firmasının hesaplarına tedbir koyulması ve kayyum atanması yönünde yaptığı başvuru ile başladı. Belediye yönetimi hesapların atanacak kayyum tarafından yönetilmesini talep etti. Belediye gerekçe olarak, A-Kent firması ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki sözleşmenin mahkeme kararı ile fiili olarak ortadan kalkmasını gerekçe gösterdi. A-Kent firmasının ise toplu ulaşım esnafıyla yaptığı sözleşmeleri gerekçe göstererek karara itiraz ettiği öğrenildi.

ESNAFA ÖDEME YAPILACAK

A-Kent şirketine mahkeme kararı ile iki kayyum atandı. A-Kent firmasının hesaplarına tedbir konulması üzerine şirket esnafa ödeme yapamadı. Toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemini işleten A-Kent'in toplandığı paradan, yüzde 2'lik belediye payı, yüzde 3'lük firma komisyonu ve vergiler olmak üzere kesintilerin ardından kalan bedel ulaşım esnafının hesabına yatırılıyordu. Hukuki sürecin sürdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ulaşım esnafının parasını en geç Pazartesi alacağını söyledi.

İHALEYE FESAT İDDİALARI
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile A-Kent firması arasında bunun dışında da hukuki mücadele devam ediyor. Mahkemelerin 2 iptal kararına rağmen esnafla özel sözleşmeler yaparak faaliyetine devam eden A-Kent firmasıyla ilgili ağır ceza davası ise Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor, Akaydın ve ekibinin, Toplu Taşıma Elektronik Ücret Toplama Sisteminin İşletilmesi İhalesi'ne fesat karıştırma ile hile ve menfaat sağlamakla suçlandığı savcılık iddianamesinde bu konuyla ilgili iki temel iddia yer alıyor. İlki, ihalenin iptaline ilişkin kararı ortadan kaldırmak için davacıyı zorla mahkemeye getirerek davadan feragat dilekçesini istem dışı imzalatması.

DURUŞMA 2 EKİM'DE

Bir diğer temel iddia ise Akaydın'ın "Ya gelirsiniz bu sisteme girersiniz veya ben sizi bu güzergahlarda çalıştırmam" diyerek toplu ulaşım esnafını mahkeme kararıyla devre dışı kalan A-Kent firmasıyla sözleşme imzalamaya zorlaması.

FESHE KADAR YOLU VAR

Ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle anonim şirket organlarının iş göremez hale gelmesi yada şirketin organsız kalması durumlarında mahkemelerden anonim şirketler için kayyum atanması istenebiliyor. Süreç şirket feshine kadar gidebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın A-Kent'i kayyuma teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN