Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca gitti borcu kaldı

nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın AKSAV'ın borçlardan sıyrılmak amacıyla o dönem kendisini AKSAV'da 'Onursal Başkan' seçtirdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 14.7.2015
Hoca gitti borcu kaldı
Antalya'nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın başkanlığı döneminde borç batağına sürüklediği Altın Portakal Film Festivali'ni yapan Antalya Kültür ve Sanat Vakfı'na (AKSAV) icra bombardımanına tutuldu. Bir dönem prezervatif skandalının da yaşandığı AKSAV'da yönetiminin, 2012 yılından bu yana sosyal güvenlik kurumu ve vergi dairesi borçlarını ödememesi üzerine SGK başta olmak üzere ilgili kurumlar tarafından haciz işlemi başlatıldı. AKSAV'a 1 milyon liralık borç çıkarıldı.

PEŞ PEŞE İŞLEMLER

7 Haziran seçimlerinde CHP'den Antalya Milletvekili seçilerek dokunulmazlık zırhına bürünen Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın Başkanlık döneminde kritik zamanlarda görevini devrettiği AKSAV'ın Başkan Vekili Doktor Arif Bulut'a ve Bulut'la hareket eden yönetimden işadamı Faruk Sayın'a da haciz geldiği belirtildi. Haciz gönderilen ve mal varlıklarına tedbir konulan her iki isim de Mustafa Akaydın'a tepkili.

BORÇTAN KURTULAMAZ

CHP'den milletvekili seçilerek hakkındaki dosyalarla ilgili yargılanmaktan kurtulan Akaydın'ın kurnazlık yaparak kendisini 'onursal başkan' seçtirerek vakıfta imza yetkisini Doktor Arif Bulut'a devredip milyon liralık borç ve faiz cezalarından kurtulmayı hedeflediği iddia edildi. İddiaya göre diğer AKSAV yöneticilerinin bir kısmı haciz olayının farkına vararak mal varlıklarını kaçırdı ve yapılan incelemede mal varlıkları tespit edilemedi. Ancak Doktor olan Bulut'un maaşına haciz konularak her ay maaşının dörtte birinin kesildiği belirlendi. Bulut'un, haciz kararı konulan oturduğu daire ve arabasına el konulacağı öğrenildi.Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Ortopedi Doktoru Arif Bulut, yapılan icra ve haciz işlemlerine isyan etti. Bulut, "Böyle bir borç vardır, doğrudur. Belediyede çalışıp vakfın üstünde görünen 34 teknik eleman vardı. Hele hele 14 tanesi hiç vazgeçilmezi idi" ifadelerini kullandı.

AKSAV'IN MALI VAR

AKSAV personelinin hepsinin Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Cam Piramit'te görevli personel olduğunun altını çizen Bulut, "2011 yılı 12'nci ay dahil 2012'den bu yana olan SGK ve vergileri ödenmemiş. Bizi de yönetici olarak sorumlu gör- düler. Borçlar yapılandırılmış ama 2 ay ödeme yapılma- yınca yapılan- dırma bozul- muş. Şimdi, sil baştan başa döndük. AKM ve Cam Piramit içindeki her şey vakfa aittir. Bu kadar demirbaş varken buna rağmen bu kurumlar eşyaları haczetmek yerine benim maaşıma, evime, arabama haciz koydular" diye konuştu.

EMEKLİ OLAMIYORUM

Bulut, "Maaşım, ek ödemelerim, döner sermaye giderlerim dahil hepsi haczedildi. Emekliye ayrılacağım ama emekli ikramiyeme el koyarlar diye emekliye ayrılamıyorum. Bir çözüm bulunması lazım. Çok zor durumdayım" dedi.

KENDİNİ PAZARLADI

Akaydın'ın onursal başkanlığı sırasında kısa bir süre de vakfa başkanlık yaptığını ondan sonra da 18 Nisan'da istifa ettiğini vurgulayan Bulut şunları söyledi: "Akaydın'ın bu borç olayından bilgisi var. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden 6 ay önce Akaydın'a söyledim, böyle bir durum var borç var diye. Sorunu çözecek olsaydı o zaman çözerdi. Milletvekili oldu gitti. Benim derdimle ilgili bir çalışma yapmadı. AKSAV'da ben onun adına her türlü etkinliği yaptım, o televizyonlarda boy gösterdi, kendini pazarladı." Haciz işlemleri başladığında Akaydın'ın kapısını çaldığını ifade eden Bulut, "Artık benim de yapacak bir şeyim yok, benim de üzerimde bir sürü davalar var, zimmetler çıkıyor, yapabileceğim bir şey yok" diyerek beni savuşturdu" diye yakındı.

2 YILDIR İŞ YAPAMIYOR
Mal varlığına el konduğu için 2 yıldır iş yapamadığını anlatan Faruk Sayın, "Bu işten en büyük zararı bir işadamı olarak ben gördüm. Son 2 yıldır, hiç iş yapmıyorum. Bir işadamının elini ayağını bağlıyorsun. Arabasına maaşına el koyuyorsun. İş yapamaz hale getiriyorsun" dedi. Görevde olduğu süre içerisinde AKSAV Genel Müdürü ve Akaydın'ın danışmanı Göksel Kumsal'a ısrarla mali durumla ilgili soru sorduğunu anlatan Sayın, "Göksel Kumsal'a her toplantıda ısrarla sordum. 'Yapılandırma yaptık, ödüyoruz' dediler. Ödenmedikleri ortaya çıktı. Başta Akaydın olmak üzere 2011 yılından beri AKSAV yönetim kurullarında görev alan tüm isimlerin de sorumluluğu alması için dava açtım. Altın Portakal'da bizim reklamımız yapılmadı. Kimin reklamı yapıld��ğı ortada" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca gitti borcu kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN