ATSO'nun kültür sanat merkezi, kente yakıştı

Ticaret ve Sanayi Odası eski hizmet binasının bulunduğu alana, Antalya'ya yakışan, dünya standartlarında modern bir kültür sanat merkezi kazandırdı. Ön açılış sergileri başladı

Giriş Tarihi: 3.8.2015
ATSO'nun kültür sanat merkezi, kente yakıştı
Türkiye turizmine başkentlik yaptığı söylenen Antalya'nın, ne yazık ki bugüne kadar dünya standardında yapılmış bir resim sergi galerisi yoktu. Ticaret ve Sanayi Odası, geçtiğimiz iki yıl içinde bu eksikliğin bilinci ile Antalyamıza, dünya standartlarında güzel bir kültür sanat merkezi kazandırdı. ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı'nın çatısı altında hayata geçirilen Antalya Kültür Sanat, kentin merkezinde, geçtiğimiz yıl yıkılan ATSO'nun eski yönetim binasının yerine inşa edildi. Bu yeni kültür sanat merkezi, hazırlık sergileriyle kapılarını 31 Temmuz 2015 günü sanatseverlere açtı. Ancak, Antalya Kültür Sanat'ın resmi açılışı, Eylül ayında Picasso ve Ara Güler sergileriyle yapılacak. Bundan böyle artık Antalyalılar ve çevre illerimizde oturan sanatseverler dünyanın ünlü tablolarını, fotoğraf sanatçılarının eserlerini bu merkezde gezip görme imkanı bulabilecekler. Açılışta bir konuşma yapan, kendinden önceki Başkan Çetin Osman Budak'a da teşekkürlerini sunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, binanın yapılması ile ilgili vizyonlarını oda olarak şöyle açıkladı:
"Milyonlarca yerli-yabancı turisti ağırlayan Antalya'mızın, yeni ve farklı cazibe alanlarına, daha canlı bir sosyal ve kültürel yaşama ihtiyacı var. Antalya'da 12 ay boyunca hoş vakit geçirilmesine yönelik yeni kültürel mekânların yaratılması, kültür ve sanat etkinliklerinin sayısının ve çeşidinin artırılması kültür turizminin gelişimi açısından önem taşıyor. ATSO zaten Antalya'ya ilk armağanını da 1999 yılında kurduğu Güzel Sanatlar Lisesi ile vermişti. Antalya Kültür Sanat Merkezi, bu geleneğin bir devamı anlamını da taşıyor. ATSO olarak geçmişten bu yana yeniliklerin öncüsü olduk ve Antalya'nın çağdaş bir kültür-sanat kenti olarak gelişmesine aynı çizgide katkı sağlıyoruz."
Bilindiği gibi, aynı alanda 1971 yılında inşa edilen eski hizmet binası 2008 yılına kadar hizmet verdi. Otuz bini aşkın üyeye sahip olan ATSO'nun 2008'de çok daha büyük ve modern yeni binasına taşınmasının hemen ardından Oda Başkanı Osman Çetin Budak başkanlığında toplanan ATSO Yönetim Kurulu, Kalekapısı'nda, kentin tam merkezinde yer alan binayı bir kültür sanat platformuna dönüştürme kararı aldı. Bu kararla 15 Şubat 2013 günü eski binanın yıkımı başlandı ve 19 Şubat 2014 günü Kültür ve Sanat Merkezi'nin temeli atıldı.

BİNANIN TEKNİK DONANIMI

Mimari projesi Dr. Mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan Antalya Kültür Sanat, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Sinan Genim "Tasarım aşamasında orijinal bir dış cepheyle kente farklı renkler katmak istedik. Antalya'nın cazibe merkezi olmasını hedeflediğimiz Antalya Kültür Sanat'ın kente değer katacağına inanıyorum" diyor. Binanın 3 katı sergi salonlarına ayrılırken, bir katta da eğitim salonları yer alıyor. Binanın112 kişilik oditoryumu ise çeşitli sanatsal etkinliklere kucak açmaya hazırlanıyor. Kurumun bünyesinde; kitap, katalog ve sanatsal objelerden oluşan küçük bir hediyelik eşya bölümü ile sanatseverlerin vakit geçirebilecekleri bir kafe de yer alıyor. Tüm yıl boyunca kapılarını ziyaretçilere açık tutacak Antalya Kültür Sanat yalnızca pazartesi günleri kapalı olacak ve diğer günler 10:00-19:00 saatleri arasında gezilebilecek; Perşembe günleri ise saat 21:00'e kadar açık kalacak. Antalya Kültür Sanat'ta 14 yaşa kadar tüm çocuklar sergileri ücretsiz gezebilecekler. Aynı şekilde engelliler ve refakatçileri ile 65 yaş üstü ziyaretçiler de sergilerden ücretsiz yararlanabilecekler. 14 yaş üstü öğrenciler ve tüm eğitmenler ise indirim ayrıcalığına sahip olacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO'nun kültür sanat merkezi, kente yakıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN