Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alev uzmanına profesör maaşı

Daha önce boşta kalan öğrencilerin tercihi olan itfaiyecilik, artık en çok tercih edilen meslek oldu. Bölümden mezun olanlar kendilerini eğiten hocalarından fazla maaş almaya başladı

Giriş Tarihi: 11.8.2015
Alev uzmanına profesör maaşı
Bu yıl 15'inci dönem mezunlarını veren Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü, yüksek istihdam oranıyla dikkat çekiyor. Daha önce kimsenin tercih etmek istemediği bölümün mezunları profesörlere yakın maaşla iş bulmaya başlayınca en gözde meslekler arasına girdi. Türkiye'de bu alanda eğitim veren ikinci üniversite olan Akdeniz Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü'nün Başkanı Yrd. Doç. Dr. Saadet Alkış, daha önceki yıllarda başka tercih şansı olmayan öğrencilerin 'üniversite okumuş olmak' için bölümlerini tercih ettiğini söyledi. Alkış, artık bu tablonun değiştiğini vurguladı.
3 BİN 500 LİRA MAAŞ

Yrd. Doç. Dr. Alkış, 1997 yılında kurulan ve şimdiye kadar yaklaşık 450 mezun veren bölümün en yüksek istihdam oranına sahip olduğunu belirtti. Öğrencilerin artık bilinçli olarak bölümü tercih ettiğini ifade eden Alkış, "Sadece itfaiyede görev yapmıyorlar, Devlet Hava Meydanları'nda ARFF Memuru olarak çalışmaya başladılar. Son 3 yıldır neredeyse tüm mezunlarımız orada işe giriyor. Bu yıl da Haziran ayında 20 mezun verdik. 15 tanesi Temmuz ayında KPSS'den yerleştirildi ve Ağustos'ta ARFF Memuru olarak işe başladı. Bunun dışında mezunlarımız fabrika ve hastanelere de yangın uzmanı olarak giriyorlar. Yaklaşık 3 bin 500 TL maaş alıyorlar" diye konuştu.

TERCİH EDEN ÇOK MEMNUN

Yıllar önce açılan ek kontenjandan yararlanmak için başvuruya gelen bir öğrencinin ailesinin kendisine, "Siz olsanız çocuğunuzu burada okutur musunuz" diye sorduğunu anlatan Alkış, "Ben de fırsatları anlattım. Şimdi mezun oldu. İşe yerleşti. Benden çok maaş alıyor. Ailesi de kendisi de çok memnun" dedi.

FELAKET UZMANLARI

Derslerde yangın güvenliği ve yangına karşı müdahalenin ana konu olduğunu anlatan Alkış, "Mezun olanlar tam bir 'felaket uzmanı' oluyor" ifadesini kullandı. Yrd. Doç. Dr. Alkış, teorik derslerin Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda, kurtarma ve yangına müdahale gibi pratik derslerin ise Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde uygulamalı olarak verildiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alev uzmanına profesör maaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN