Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çallı Kavşağı üç katlı olacak

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Çallı Kavşağı üç katlı olacak

Demokrasi Kavşağı'nın alt geçidi G20 Liderler Zirvesi'ne, köprü geçişi ise EXPO 2016'ya yetişecek. 3 katlı olması planlanan Çallı Kavşağı'na ise 'Mevlana modeli' uygulanacak

Karayolları Bölge Müdürü Şenol Altıok, yapımı süren kavşaklarla ilgili bilgi verdi. Gözler Demokrasi Kavşağı'na çevrilmişken sürpriz Çallı'dan geldi. Alt tünel geçiş projesi 2008 yılında hayata geçen Çallı Kavşağı'nda üst kat projesi hazırlandı. Mevlana Kavşağı modeli uygulanacak olan Çallı Kavşağı da üç katlı olacak.

GÖZE HİTAP EDECEK BİR PROJE
Şenol Altıok, doğu-batı istikametinde yolun üzerinden geçecek şekilde hazırlanacak köprü için proje çalışmasının yapıldığını açıkladı. Yolun genişliğinin 50 metrenin üzerinde olacağını anlatan Altıok, bu nedenle köprüde özel bir proje uygulanacağını söyledi. Kent merkezinde yer alması nedeniyle Çallı Kavşağı için Gazi Bulvarı'ndaki köprülü kavşaklar değil, Mevlana Kavşağı örnek alınıyor. Projede 'kablolu köprü' uygulamasının hayata geçeceği öğrenildi. Şenol Altıok bu konuda, "Göze hitap edecek bir proje olacak" demekle yetindi. Antalya-Serik üzerinde projelendirilmiş ve toplam maliyeti 250 milyon liraya ulaşacak 12 kavşak yer aldığını anlatan Altıok, "Bu kavşakların 2'si 2014'te yapılmıştı. Bu yıl 3'ünün açılışı gerçekleşti. 7 kavşak için de çalışmalar sürüyor. Çalışmaları süren kavşaklar için iki etap belirlendi. Bir grup kavşak G20 Zirvesi'nin gerçekleşeceği Kasım ayına kadar, bir grup kavşak ise EXPO 2016'nın kapılarını açacağı Nisan ayına kadar tamamlanacak" diye konuştu.

DEMOKRASİ KAVŞAĞI KASIM'A

G20 Zirvesi'ne ANFAŞ Kavşağı, Serik Kavşağı ve EXPO Kavşağı'nın tamamlanacağını ifade eden Altıok, herkesin merak ettiği Demokrasi Kavşağı konusunda izlenecek yolu anlattı. Altyapı ağının yer değiştirilmesi zaman aldığı için Demokrasi Kavşağı'nda takvimin gerisinde kalındığını ifade eden Altıok, "Demokrasi Kavşağı'nda yer altından geçecek Aspendos Bulvarı- Havalimanı Yolu hattı G20 Zirvesi'ne yetiştirilecek. Gazi Bulvarı-Havalimanı hattının köprü geçişi ise EXPO 2016'ya yetiştirilecek" diye konuştu. Altıok, ayrıca bu yol üzerinde yol genişletmeleri, nehir köprüleri de hayata geçirileceğini söyledi.

HAVALİMANI 4 KOLLU OLACAK

Altıok, Antalya Havalimanı Kavşağı için de Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü Altınova Yolu nedeniyle revize proje hazırlandığını açıkladı. Altıok, şu an tek kollu olan Antalya Havalimanı Kavşağı'nın Altınova Yolu'nun tamamlanmasıyla 4 kollu olarak revize edileceğini ve EXPO 2016'ya yetiştirileceğini söyledi. Altıok, bunların yanı sıra, Manavgat'ta 4 köprülü kavşak projesi ile Aksu ve Serik'te hemzemin kavşaklarda köprülü kavşağa çevirecek projelerin hazırlandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çallı Kavşağı üç katlı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN