Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sünnette çocuklar aileden ayrılmamalı

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Sünnette çocuklar aileden ayrılmamalı
Sünnetin sadece tıbbi bir girişim değil, dini ve toplumu biraraya getirici özellikler taşıdığını vurgulayan Dr. Gürsel Ateş, "Son yıllarda sünnetin tıbbi gerekliliği öne çıksa da dini ve töresel özelliklerini de kaybetmemek lazım. Sünnet sadece cerrahi bir girişim olarak görülmemelidir. Cerrahi girişimin çocuğa ve aileye travma oluşturmasına engel olmalıyız" dedi.

GÜVEN ORTAMI
Cerrahi girişimin alan sterilizasyonu sağlanarak aile ile birlikte çocuğun güven duyacağı oyun ortamında yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Ateş, "Anne kucağından inmeyen bebekte, anne kucağında, yabancıdan korkan çocuklarda kendi doğal uykusunda, daha büyük çocuklarda en sevdiği oyun ortamında illüzyon sağlanarak cerrahi işlemi tamamlamak mümkündür. Modern tıp bize bu imkanları fazlası ile sunmaktadır. Sünnet, uzman ellerde basit, hızlı hissettirmeden yapılabilir. Bu yüzden narkoz tek çare olarak sunulmamalıdır" diye konuştu.

DİNİ BİR TÖRENDİR
Sünnetin aynı zamanda çeşitli dinlerde bir tören olduğunu belirten Ateş, "Geleneklerimizde ailenin biraraya geldiği, varsa dedenin başucunda bulunduğu, işlem sırasında birlikte tekbirin getirildiği bir süreçtir. Sünnet sırasında bunlar sağlanabilmelidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sünnette çocuklar aileden ayrılmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN