Türkiye'nin en iyi haber sitesi

24 yıl sonra bir ilk

Antalya'nın Elmalı Devlet Hastanesi'nde 24 yıl aradan sonra 'FAKO' yöntemi ile dikişsiz katarakt ameliyatı yapıldı

Giriş Tarihi: 25.1.2016
24 yıl sonra bir ilk
Antalya'nın 52 yataklı Elmalı Devlet Hastanesi'nde uzun süreden beri alt yapısı ve tıbbi donanımların hazırlanmasının ardından bir ilk gerçekleşti. Halk arasında dikişsiz katarakt ameliyatı olarak ta bilinen 'FAKO emülsifikasyon' ve göz içi lens implantasyonu operasyonu başarı ile yeni uygulanmaya başladı.

BÜYÜK KOLAYLIK

Elmalı Devlet Hastanesi'nde gerçekleşen dikişsiz katarakt ameliyatı en çok ilçede yaşayan yaşlı nüfusu sevindirdi. Sadece ilçe merkezinde ortalama 30 katarakt hastasının ameliyatı için Antalya'ya gelmek zorunda kaldığını da belirten Antalya Kamu Hastaneleri Birliği (AKHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, "Bundan sonra bu hastalar Elmalı'da tedavi edilecek. Komşu ilçelerimiz olan Kumluca, Finike, Demre, Kaş gibi batı ilçelerimiz arasında ilk defa Elmalı Devlet Hastanesi'nde yapılan bu yöntem sayesinde hastalarımız artık Elmalı'da tedavilerini olabilecek" diye konuştu.

İLÇELERE YAYIYORUZ

Yılmaz, bu yöntem ile ameliyat olan hastaları da ziyaret etti. Genel sekreterlik olarak ilçelere hizmeti yaymayı amaç edindiklerini de belirten Prof. Dr. Yılmaz, "İlçelerdeki hizmeti artırarak merkezdeki yığılmayı önleriz fikri ile hareket ettik. 52 yataklı, 13 uzman hekim, 7 pratisyen hekim, 4 diş hekimi toplamda 158 personel ile günde yaklaşık 800- 1000 arasında hastaya poliklinik hizmeti veren ilçe hastanemiz Elmalı'da yaşanan bu ilk, çok önemli ve mutlu edici bir gelişmedir" dedi. Prof. Dr. Yılmaz ayrıca Elmalı Devlet Hastanesi'nin gelişmesinde ve hizmet kalitesinin artmasında büyük emekleri olan başta Başhekim Op. Dr. Mehmet Akdağ ve ekibine, operasyonu gerçekleştiren göz hekimi Op. Dr. Mehmet Erkan Doğan'a teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 yıl sonra bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN