Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide yeni mucize Manavgat

Herkes krizden yakınırken Manavgat ilçesi ekonomide mucize yarattı. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Boztaş, ilçenin ekonomide 29 ülke ve 59 ili geride bıraktığını açıkladı

Giriş Tarihi: 28.1.2016
Ekonomide yeni mucize Manavgat
Türkiye ve Antalya'da herkes krizden yakınırken Manavgat ilçesi ekonomide bir mucize yarattı. Turizmin yanı sıra tarım ve ihracatta adından söz ettiren ilçe, ekonomide 29 ülkeyi, yeni açılan şirket sayısında ise 59 ili geride bıraktı. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a, yaşanan mucizeyi ve mimarlarını anlattı.

383 ŞİRKET

Manavgatlıların kriz senaryoları üretmek yerine elini taşın altına koyduğunu söyleyen MATSO Başkanı Boztaş, 2014 yılında odalarına 718 yeni üye kayıt yaptırırken bu rakamın 2015 yılında yaklaşık yüzde 3.2 artarak 741'e ulaştığını belirtti. Boztaş, "2015 yılında Manavgat'ta 383 şirket kuruldu. Bu rakamlarla 56 ili geride bıraktık. Örnek verecek olursak Bayburt'ta 9, Bartın'da 32, Niğde'de 105, Burdur'da 126, Isparta'da 251 şirket kurulmuştur" dedi. Manavgat'ın Avrupa'da da fark yarattığını ifade eden Boztaş, "2014'te Avrupa sınıflamasında 54 ülke içinde 28 ülkeden daha fazla +turizm gelirine sahip olan Manavgat, 2015 yılındaki 3 milyar 735 milyon dolar geliri ile Dünya Turizm Örgütü'nün raporunda yine Avrupa sınıflamasında yer alan 54 ülkenin 29'undan daha fazla gelire sahip olmuştur" diyerek mucizenin ilk mimarını açıklamış oldu. Boztaş bu bilgiye "Manavgat dünya turizm gelirinin yüzde 0.3'ünü Avrupa'nın da yüzde 0.7'sini sağlamıştır" ilavesini yaptı. Türkiye'de ihracat 2015 yılında yaklaşık yüzde 8.8, Antalya'da ise yüzde 8.6 oranında düşüş yaşarken Manavgat'ta yüzde 2.7 artarak ekonomiye damgasını vurdu.

ÇİN'E BİLE İHRACAT
MATSO Başkanı Boztaş, "Ürün bazında Manavgat'tan 2015 yılında yapılan ihracatta ilk üç sırayı sırasıyla meyve ve sebze mamulleri, madencilik ürünleri (mermer, ham plakalar) ile işlenmiş mermer ürünleri yer aldı. Manavgat Almanya'nın yanında Çin'e de ihracat yaparak ihracat sınırını uzak diyarlara taşıdı" diye konuştu. 'Ne varsa Manavgat'ta var' etkinliği ile 2016'ya hızlı bir giriş yapan Manavgat'ta her sektöre iş alanı olduğunu ise MATSO Başkanı'nın derlediği şu verilerle ortaya çıkıyor:

DEVASA BİR PAZAR VAR
"Manavgat'ta 220 bin yataklı devasa bir pazar var. Yılda 150 milyon yumurta, 30 milyon kilo beyaz ve kırmızı et, 30 milyon kilo kavun karpuz, 25 milyon kilo narenciye, 25 milyon kilo pastane malzemeleri, 15 milyon litre süt ve süt ürünleri, 10 milyon kilo kuru bakliyat, 5 milyon kilo zeytin, 150 milyon litre alkollü ve alkolsüz içecek, 5 milyon litre sıcak içecek, 5 milyon litre temizlik kimyasalları, 5 milyon adet kırtasiye ve 2 milyon adet teknik yardımcı malzeme tüketiliyor. Bunların parasal karşılığı ise 114 milyon 271 bin 396 lira."

PARA MANAVGAT'TA KALACAK
Manavgat'ın parası Manavgat'ta kalmalı düşüncesiyle 'Ne varsa Manavgat'ta var' etkinliği yaptıklarına vurgu yapan MAKSO Başkanı Ahmet Boztaş, "Manavgat'ın tanıtımına destek veren ve taşın altına elini koyan bir kaymakamlığımız, belediyemiz, MASTOP, ESDER, MASİAD, KITUYAD, TİSOYAB, ÇOLDER, OSMED ve OTED gibi STK temsilcileri var. Bu ekonomik mucizeyi birlikte el ele vererek gerçekleştirdik. Biz buna inanıyoruz. Eğer 'Manavgatlı firmalardan alışveriş yapılsın Manavgat'ın ürünleri tercih edilirse' bu mucize her yıl devam eder" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide yeni mucize Manavgat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN