Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapıyla mücadele vaadi

AÜ Rektörlüğüne adaylığını açıklayan Demir, 2012'de kendisine engel olan paralel yapı ile mücadele sözü verdi

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Paralel yapıyla mücadele vaadi
Akdeniz Üniversitesi rektör adaylığını açıklayan Prof. Dr. İbrahim Demir, önemli iddialarda bulundu. 14 Haziran 2012'de Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan seçimde ikinci çıkan Demir, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede birinci sırada yer almıştı. Ancak İbrahim Demir yerine YÖK'ün listesinde ikinci sıraya düşen İsrafil Kurtcephe'yi atamıştı.

PARALEL YAPI SUÇLAMASI

Demir, 2012 yılında yaşanan bu olayda 'paralel devlet yapılanmasının' etkili olduğunu savunarak şöyle konuştu: "2012'de kararnamenin değiştirilmesinde paralel etkili oldu. Şimdiki Cumhurbaşkanımız paralel devlet yapılanmasıyla mücadelede oldukça kararlı. Ancak Akdeniz Üniversitesi'nde paralel yapılanmaya karşı atılmış bir adım yok. Göreve gelirsem paralel devlet yapılanmasıyla mücadelede ülkenin milli politikası doğrultusunda adım atacağım" dedi.

ÜNİVERSİTEDE AYAKLAR BAŞ OLDU
Rektörlük seçiminin ardından 2012-2013 yıllarında idari kadro değişikliğine dikkat çeken Demir, "Bu kadro değişikliği liyakate göre mi yoksa başka kaygılarla mı yapıldı, bunun incelenmesi gerekiyor. Akdeniz Üniversitesi'nde ne yazık ki idari kadroda 'ayaklar baş oldu' deyimine uygun düşen bir ortam var. Göreve gelirsem, verimli, üretken, liyakate göre bir idari yapılanma olacaktır" diye konuştu.

HALKLA KÜSLÜK BİTECEK

Demir, nasıl bir üniversite hedeflediğini anlatırken, katılımcılık, şeffaflık, adalet, akademik özgürlük, nitelikli eğitim, Ar-Ge, halkla bütünleşik bir üniversite konularına vurgu yaptı. Demir, özellikle halkın üniversiteden daha fazla yararlanması için adımlar atacaklarının üzerinde durdu.

AKADEMİK ÖZGÜRLÜK DEĞİL
Rektör adayı İbrahim Demir, devleti katliamla suçlayan bildiriyi imzalayan bin 100 akademisyenle ilgili de konuştu: "Belgenin içeriğine katılmıyorum. Tasvip etmiyorum. Akademisyen olarak içinde yer alan düşüncelerin, akademik özgürlükle eşleştirilemeyeceğini düşünüyorum. O akademik özgürlük değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapıyla mücadele vaadi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN