Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetö’ye sığınacak ‘Körfez’ kalmadı

Milli Eğitim Müdürlüğü, FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen 16’sı Körfez grubuna ait olmak üzere 17 dershaneyi süresiz kapattı

Giriş Tarihi: 31.3.2016
Fetö’ye sığınacak ‘Körfez’ kalmadı
Antalya'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde dönüşüm kararına uymayıp kaçak olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen 16'sı Körfez grubuna ait olmak üzere 17 dershane süresiz olarak kapatıldı. Dershanelerin Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yakın olduğu öğrenildi.

YA DÖNÜŞÜM YA KAPATMA
Kapatma gerekçesinde, özel dershanelerin Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda tanımı bulunmadığı belirtilirken, bu dershanelerin özel öğretim kurumlarından herhangi birine dönüşmesi gerektiği aksi takdirde eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunanların kapatılmasına yasal dayanak teşkil ettiği vurgulandı.

22 DERSHANE DÖNÜŞMEDİ
'da bu dönüşüm işlemleri yapılmayan 22 dershane bulunduğu öğrenildi. Bu 22 dershanenin 17'sinin kaçak olarak faaliyetlerine devam ettiği tespit edilirken, bu dershanelerin işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edildi. Valilikten alınan onaylar doğrultusunda da bu dershaneler kapatıldı.

KURUCULARINA 5 YIL CEZA
Ayrıca bu 17 dershanenin kurucularına da Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 18'inci maddesi gereğince 'beş yıl geçmeden tekrar kurum açma veya bir kurumu devir alma yada bir kuruma ortak oma izni verilmemesi' cezası uygulandı. Bu cezayı alanlara, 5 yıl süresince eğitim ve öğretim faaliyeti yapmalarına izin verilmeyecek. Öğrenci ve velilerin mağdur olmamaları için izinsiz eğitim yapan bu dershanelere gitmemeleri istendi.

DENETLEMEYE GİDEN POLİSE TUZAK KURMUŞLARDI
Körfez Dershaneleri daha önce de denetimlerde Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerine kurulan tuzakla gündeme gelmişti. Konyaaltı ilçesindeki Körfez Dersanesi'ne giden denetleme heyetinde yer alan memurları, dershaneye girerken kendisini avukat olarak tanıtan iki kişi, kamera ile denetimin görüntüsünü çekmeye çalışmıştı. Polisin, "Avukatsanız, vekaletnamenizi görelim" çağrısına karşın vekaletname sunamayan iki kişi, bununla da yetinmeyip 'dershaneye resmi polisler baskın yaptı' görüntüsü yaratıp video kaydı almak için dershaneye 155 Polis İmdat hattından acil ekip istemişti. Bu tuzağa düşmeyen polis, 155 Polis İmdat'a ulaşarak resmi ekibin dershaneye gelmesini engellemişti. Yapılan denetimlerde de dershanenin ruhsatta mesken olarak göründüğü tespit edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetö’ye sığınacak ‘Körfez’ kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN