bir üst ligde

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Antalya bir üst ligde

Ulaştırma Bakanı , 'da 19 kilometrelik 2'nci etap raylı sistem hattında incelemede bulundu ve vatman koltuğuna geçerek 5 kilometrelik ilk test sürüşünü yaptı

Antalya'da ikinci etap raylı sistem hattında test sürüşlerine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı start verdi. , Meydan-EXPO arasını kapsayan 19 kilometrelik hatta test sürüşü için vatman koltuğuna oturdu. Topçular-Meydan arasında gerçekleşen 5 kilometrelik test sürüşünü gerçekleştiren Yıldırım, Yörükoğlu Kavşağı'ndaki katlı kavşak üzerinden de tramvay ile geçti.

EXPO'YA HAZIRLIYORUZ
'da raylı sistem uzunluğunun 32 kilometreye ulaşacağını vurgulayan Yıldırım, yapılan yatırımlarla Antalya'nın bir üst lige çıktığını ifade etti. Türkiye'nin ilk EXPO'sunun 23 Nisan tarihinde Antalya'da kapılarını açacağını hatırlatan Yıldırım, Antalya'yı EXPO'ya hazırlamak için çalışmaların son sürat devam ettiğini ve hattın açılışının 22 Nisan'a yetişeceğini söyledi.

REKOR SÜRE VURGUSU
Antalya ikinci etap raylı sistemin dünyada eşi benzeri olmayan bir sürede gerçekleştirildiğini ifade eden Yıldırım, "Sözleşmesi 450 gün olan bu proje 150 günde, yani üçte bir süresinde gerçekleşmiş oluyor" dedi. Yıldırım, kendisinin bakanlık görevine ara verdiği dönemde bakanlık yapan Lütfi Elvan ve Feridun Bilgin de dahil olmak üzere projenin bu kadar kısa sürede gerçekleşmesinde emeği geçen isimlere teşekkür etti.

5 AYDA 900 MİLYON LİRA
Bakan Yıldırım, son 13 yılda devlet yatırımlarının 15 milyar lirayı aştığını, bunun üçte birini Ulaştırma Bakanlığı yatırımlarının oluşturduğunu söyledi. Bakan Yıldırım, raylı sistem yatırımı 350 milyon, katlı kavşaklar 300 milyon, araç alımı 100 milyon, yol ve peyzaj düzenlemesi 150 milyon lira olmak üzere ikinci etap raylı sistem için 5 aylık sürede 900 milyon liralık yatırım yapıldığının altını çizdi. Proje sırasında esnaf ve vatandaşın sıkıntı yaşanabildiğine değinen Yıldırım, "Sabırlarından ve hoşgörülerinden dolayı, Antalya esnafına ve Antalyalı hemşerilerime teşekkür ediyorum" dedi.

ANTALYA HAKEDİYOR
Antalya'nın bu yatırımları hak ettiğinin altını çizen Yıldırım, "Antalya kendi nüfusunun 10 katından fazla misafir kabul ediyor. Türkiye'ye kazandıran, Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine, halkımızın refah seviyesinin artmasına ciddi katkı sağlayan Antalya'nın ihtiyacı olan altyapı çalışmalarını en iyi şekilde ve geciktirmeden yapmak bizim boynumuzun borcudur" dedi. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da Antalya projelerini yakından takip ettiklerine dikkat çekti.

YATIRIM TURUNA ÇIKTI
Bakan Yıldırım, EXPO 2016 Antalya kapsamında yapımı devam eden raylı sistem hattıyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nde birifing aldı. Meydan-EXPO Raylı Sistem Hattı'nda incelemelerde bulunan Bakan Binali Yıldırım, EXPO 2016 alanında da hızlı bir tur attı. Yıldırım ayrıca Havalimanı Kavşağı ile Demokrasi ve Çallı katlı kavşaklarındaki çalışmaları da yerinde inceledi. Yıldırım'a Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Milletvekilleri Sena Nur Çelik, Gökçen Özdoğan Enç, Mustafa Köse ve İbrahim Aydın da eşlik etti.

İŞTE İKİNCİ ETAP
Bakan Binali Yıldırım ikinci etapla ilgili şu bilgileri paylaştı: "Hatta 16 istasyon var. 1.5 kilometre de havalimanı içinde, terminaller arası var. Toplamda 20.5 kilometrelik bir hat. Aynı zamanda da Antalya merkezden Fatih'e kadar 11 kilometrelik hatla da birleşmiş oluyor. Böylece Antalya'da toplam raylı sistem miktarı 32 kilometreye ulaşmış olacak. Şimdilik merkez ile havalimanı arası test sürüşünü yapıyoruz. Bir hafta sonra da EXPO 2016 Antalya sergi alanına kadar gideceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya bir üst ligde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN