Göz ve

AÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Dalı Öğretim Üyesi ve Özel OFM Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. A. Burak Bilgin, diyabetik retinopati hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Göz ve şeker hastalığı
nın (diyabet) zarar verdiği organların başında gözün geldiğini belirten AÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Dalı Öğretim Üyesi ve Özel OFM Antalya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. A. Burak Bilgin, şekere bağlı olarak gözde meydana gelen değişimlerin bir kısmı görmeyi etkilemezken, özellikle retinanın şeker hastalığına bağlı hastalığı yani diyabetik retinopatinin, tedavide gecikilirse, körlüğe kadar ilerleyebilen sorunlara yol açacağını söyledi. Bu nedenle şeker hastalığı olanların detaylı bir göz dibi muayenesi olması ve belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Bilgin, "Diyabetik retinopati, erken dönemde yakalandığı zaman, görme kaybı oluşmadan durdurulma ihtimali olan bir hastalıktır" dedi.

DİYABETİK RETİNOPATİ NEDİR?
Diyabetik retinopatinin gözün içinde ve arka duvarında yerleşmiş soğan zarına benzeyen, ince, saydam ve ağsı bir tabaka olduğunu belirten Bilgin, "Görmemizi sağlayan hücreler retinada yerleşmiştir. Şeker hastalığında küçük damarların tutulması ile retinada kanamalar, sızıntılar ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkar. Görme kaybına neden olan bu durumlar kabaca üç grupta toplanabilir: 1. Retinanın maküla (sarı nokta) bölgesinde ödem (sutoplanması) oluşması, 2. Göz içi kanamalar ve 3. Retina önünde oluşan yeni zarlar. Çok geç kalınmadığı sürece bu bozuklukların üçünün de tedavisi mümkündür. Tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktörler; şeker hastalığının kontrolü ve göz doktoruna ulaşılmasıdır. Bu noktada şeker kontrolü ve erken tanı önem kazanmaktadır. Maalesef bazı hastalarımız göz muayenesini ihmal etmekte ve iş işten geçtikten sonar göz doktoruna başvururarak, tedaviden fayda görme şanslarını azaltmaktadırlar" diye konuştu.

ÜÇ TEDAVİ YÖNTEMİ VAR
Diyabetik retinopatide güncel tedavinin, "Göz içi enjeksiyonlar, lazer tedavisi ve vitreoretinal cerrahi olmak üzere üç ayaktan oluştuğunu açıklayan Bilgin, "Bu tedavi seçenekleri ayrı ayrı kullanılabildiği gibi, hastanın durumuna gore ikisi veya üçü birarada kullanılabilir. Ameliyat ihtiyacı, kendi kendine düzelmeyen göz içi kanamalarda ve göz içinde oluşan zarların görmeyi tehdit etmesi durumunda ortaya çıkar.Yapılan cerrahi vitreoretinal cerrahi veya pars planavitrektomi dediğimiz tekniktir. Teknolojinin sağladığı imkanlarla eskiden 'görmesi imkansız' denen çoğu diyabetic retinopati vakası artık görmesine kavuşabilmektedir. Şeker hastalarının göz sağlıklarına herkesten daha fazla dikkat etmesi gerekmekte ve düzenli göz dibi muayeneleri ile duyuların en önemlisi olan görme yeteneklerini korumaları gerekmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz ve şeker hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN