Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ya bekliyo’Rus’

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye tur satışı yasaklarının kaldırılması talimatı vermesi ’da bahar havası estirdi. Turizmciler bu sezon 500 bin Rus turist bekliyor

Giriş Tarihi: 30.6.2016
Antalya’ya bekliyo’Rus’
Antalya'nın turizm alanında yaşadığı tarihinin en büyük krizlerinden birini aşma yönünde çok önemli bir adım atıldı. Türkiye- arasında uçak düşürme krizinden sonra başlayan diplomasi trafiği meyvesini verdi. Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmesi sonrası, Putin'in Türkiye turizmine yönelik idari sınırlamaların kaldırılması için Rus hükümetini görevlendirdiği haberi, turizm sektörünü umutlandırdı.

SON DAKİKACI RUSLAR
Rusya'nın yanı sıra Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısındaki düşüşü yerli turist ile telafi etmeye çalışan 'da turizm sektörünün beklentisi, yasağın kalkması sonrası yaraların biraz olsun sarılması. Özellikle Rus turistlerin tatil tercihinin 'son dakika' olması, Rusya pazarında geri dönüş konusunda umutları arttırıyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği ve Rusya Turizmciler Birliği'nden yapılan açıklamalar da son derece olumlu. Tur operatörlerinin charter seferlerini başlatmasının bir ay sürebileceğini belirten Rus turizmciler, bunun ardından Rus turist hareketinin yeniden başlayabileceğini açıklıyor. Rusya turizm sektörü temsilcilerinin yaptığı açıklamalarda, özellikle fiyat-kalite dengesinde Antalya'nın yerini hiçbir destinasyonun tutamadığı vurgusu dikkat çekiyor.

RUSLAR ANTALYA'YI ÖZLEDİ
Moskovski Komsomelets ve Komosmolskaya Pravda gazetelerinin internet sitelerinde yayınlanan Türkiye - Rusya arasındaki gelişmelere ilişkin haberlere yapılan yorumlar da dikkat çekti. Kimi Rus okurlar Türk kıyılarının kendileri için çok da gerekli olmadığını savunurken kimi de izin çıkar çıkmaz Rusların Türk kıyılarına akın edeceğini çünkü Rusların pahalı olmayan ve kalitesi Kırım'dan yüksek olan Türkiye tatiline alıştığını ayrıca teröristlerin doğuda ve Avrupa'da da olduğunu savundu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, durma noktasına gelen Rusya pazarında umut doğduğunu vurguladı. Ayık, "Bu yıl etkileri olabilir. Ancak 'sivil havacılık izinleri' gibi çözülmesi gereken çok teknik konu var. Rusya'dan charter seferlerinin yeniden başlaması için 3-4 haftaya ihtiyaç var. Biz şartların el verdiği tüm imkanları zorlayacağız" dedi. Yaşanan olumlu gelişme sonrası gelecek yıl için beklentilerinin artığına değinen Ayık, "Avrupa'ya nazaran Rus turistin erken rezervasyon yerine son dakika satışlarına ilgi göstermesi nedeniyle Rusya'dan daha hızlı bir geri dönüş alabiliriz. Ancak 2014'teki rakamları yakalamamız için bir sürece ihtiyacımız var. Yine de geleceğe umutla bakar hale geldik" diye konuştu.

EYLÜL AYINI BEKLİYORLAR
Rusya turizmin yanı sıra ihracat alanında da Antalya'nın en büyük pazarı konumunda. Rusya ile yaşanan uçak krizinin, sektörün lokomotifi olan domates ve salatalık sezonunun sonunda yaşanması nedeniyle krizden daha az yara alan ihracat, yine sezon öncesi yaşanan yumuşama sonrası mutlu. Yaş sebze meyve ihracatçıları, ihracat sezonunun başlayacağı Eylül-Ekim aylarına kadar iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin yeniden kurulmasını bekliyor. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, iki ülke ilişkilerinin normale dönmesinin ihracat sektörünün elini rahatlatacağını söyledi. Satıcı, "Putin'in görüşmeden sonra hükümete Türkiye ile tüm ticari ilişkilerin iyileştirilmesi talimatı verdiğini öğrendik. Bunun ilk ayağı olarak seyahat yasağının kaldırılması söz konusu. Bizim beklentimiz de sebze ve meyve yasağının kaldırılması ve vize serbestisinin yeniden başlaması" dedi. Eylül ayında narenciye ve Ekim ayında domates ve salatalık ihracatı sezonunun başlayacağını hatırlatan Satıcı, "Bu üç ürün grubunda Rusya'ya yüksek oranda ihracat yapıyoruz. Sezon başlamadan önce sıkıntıların çözülmesini bekliyoruz. İki liderin de iyi niyetlerini ortaya koyup inisiyatif göstermesi çok olumlu" ifadelerinde bulundu.

BU SEZON 500 BİN TURİST GELEBİLİR
Yıllık 3.5 milyon turistin geldiği Rusya'dan hemen bir geri dönüş beklemeyen turizm sektörünün öngörüsü yıl sonuna kadar Rus turist sayısının en azından 500 bine ulaşması. Geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde, 5 ayda 542 bin Rus turistin geldiği Antalya'ya, bu yıl ise 5 aylık dönemde 21 bin Rus turist gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’ya bekliyo’Rus’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN