Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hizmet almadan 24 bin TL ödemiş

Kapanan Kalkan Belediyesi’nin ’li yönetiminin hiç hizmet almadığı avukata 24 bin lira ödeme yaptığı ortaya çıktı. Kaş Belediyesi, sorumlular hakkında hukuki işlemlere başladı

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Hizmet almadan 24 bin TL ödemiş
Mahalli İdareler Koordinatörlüğü, Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan Belediyesi'nin kapanmadan önceki 'li yönetimi tarafından 4 ay için anlaşılan ve hiçbir hizmet alınmayan bir avukata 24 bin 263 TL ödeme yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Kaş Belediyesi, eski Kalkan Belediye Başkanı CHP'li , muhasebe yetkilisi Mehmet Ali Güçlü ve harcama yetkilisi Hasan Erkek hakkında Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'ne avukatlık hizmeti üzerinden usulsüzlük yapıldığını öne sürerek 26 bin TL'lik dava açtı.

HESAPLAR DENETLENDİ
Büyükşehir Yasası'yla belde belediyelerinin kapanarak ilçe belediyelerine bağlanmasının ardından belde belediyelerinin geçmişe ait harcamaları denetime tabi tutuldu. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Koordinatörlüğü de Kalkan Belediyesi'nin 2009-2014 yıllarına ait harcamaları için denetim gerçekleştirdi. Denetimde ortaya çıkan ve davaya konu olan olayla ilgili dilekçe de şu ifadelere yer verildi:

DENETİM RAPORU NET
"Kalkan Belediyesi'nde 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49'uncu maddesi uyarınca sözleşmeli avukat istihdam edildiği halde belediyenin tüzel kişiliğinin sona erecek olması nedeniyle kapanış sürecinde yaşanacak hukuki ve idari sorunların çözümünde faydalanılamayacağından 10.12.2013 tarihinde Kalkan Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt ile Avukat Hüseyin Cengiz arasında 4 ay süreli avukatlık sözleşmesi yapıldığı ve bu süreç içerisinde söz konusu avukatın belediyeye hiçbir hizmet vermemesine karşın sözleşme uyarınca 21.02.2014 tarihinde toplam 24 bin 263 TL ödendiği tespit edilmiştir."

HAKLARINDA DAVA AÇILDI
Raporla hizmet alınmadığı halde usulsüz yere ödenen miktarın kamu zararı oluşturduğu belirtilerek eski Belediye Başkanı Ömer Saim Karakurt, muhasebe yetkilisi Mehmet Ali Güçlü ve harcama yetkilisi Hasan Erkek'ten 5018 Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 71/3 maddesi gereği zararın oluştuğu tarihten itibaren hesaplanacak faiziyle birlikte geri ödenmesi istendi. İlgililerin ödeme yapmaması üzerine borçlular için icra takibi yapılması için haklarında dava açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hizmet almadan 24 bin TL ödemiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN