Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmaris’e adeta uçarak yetiştiler

15 Temmuz hain darbe girişimi si ’dan Marmaris’e giden Özel Harekat ekibi, 6 saatlik yolu 2.5 saatte kat ederek suikast timinin kaçışını önledi

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Marmaris’e adeta uçarak yetiştiler
Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele suikast için gelen 36 hainin helikoptere binerek kaçmasına engel olan Özel Harekat polisleri müthiş bir kahramanlık hikayesine imza attı. Antalya'dan Marmaris'e 320 kilometrelik yolu adeta uçarak 2.5 saatte kat eden Özel Harekat polisleri o yi SABAH Akdeniz'e anlattı.

UNUTULMAZ ANLAR
Darbe girişiminin ilk saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te konakladığı otele baskın yapan suikastçilerin, polis ekipleri tarafından püskürtülmesi görüntüleri, 15 Temmuz'un en anlarının başında geliyor. O gece Marmaris'e gelen suikast timini engelleyen 13 kişilik kahraman ekibin tamamı, Cizre ve Nusaybin'deki operasyonlar sonrası 'istirahat' için 'ya gelen polislerden oluşuyordu. Ekibin, suikastçileri almaya gelen helikopteri püskürtmesiyle, aralarında operasyonu planlayan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın 'Paşa' lakaplı 'üs imamı' Zekeriya Kuzu'nun da olduğu 36 vatan haininin yurtdışı kaçışının önüne geçildi. Hainlerin günler sonra menfezde, tarlada ve ağaçta yakalanmasıyla son bulan sürecin ilk halkası sahildeki bu mücadele oldu.

KARAYOLUYLA GİDİLDİ
Çalışmalarındaki gizliliğin önemi nedeniyle yüzleri ve isimleri gizli tutulan kahramanlar o geceyi anlattı. Ekibin başındaki isim Özel Harekat'ta 30 yılı dolduran, alanında en tecrübeli isimlerden olan komiser şöyle konuştu: "Darbe girişiminin ilk saatlerinde Antalya Emniyet Müdürümüz Cemil Tonbul'dan Marmaris'e gidilerek Cumhurbaşkanımızın güvenliğinin sağlanması talimatı geldi. Müdürümüz 'Keşke emniyet müdürü değil de özel harekat neferi olsam. Sizinle gelsem' dedi. Hemen yola çıktık."

BİJONLARIN BİRİ KOPTU
Sivil bir aracın önden giderek yol üzerinde askeri barikat olup olmadığını gözlediğini dile getiren komiser, "13 kişilik ekibimizle Antalya'dan Marmaris'e normalde 5-6 saatte alınan 320 kilometrelik yolu 2.5 saatte aldık. Yol süresince durmadık, zaruri ihtiyaçlar araç içinde giderildi. Sürat nedeniyle tekeri tutan bijonlardan biri koptu, iki tanesi de gevşedi. Marmaris'e bu şekilde varıldı. Hemen 3 koldan oteli kuşattık. Biz gittiğimizde Cumhurbaşkanımızın 20 dakika önce otelden ayrıldığını öğrendik. Biz de otelde kalanların tahliyesine öncelik verdik" dedi.

KAÇIŞINA ENGEL OLUNDU
Helikopterin kaçışıyla suikast için gelen hainlerin ormanlık alana doğru yayıldığını anlatan komiser, "Belli bir süre takip gerçekleşti. İlerleme esnasında bir piyade tüfeği, iki tabanca ve askeri mühimmat bulduk. Daha sonra talimatla otele geri döndük" dedi.

HELİKOPTERE İNİŞ ŞANSI YOK
O sırada helikopterin hainleri almak için sahile inmeye çalıştığını dile getiren ekip amiri komiser, "Helikopterle çatışma yaşadık. 5 kez sahile inmeye çalıştı. Eğer inebilse, hainler ormanlık alandan gelerek helikoptere binecek ve kaçacaktı. Büyük ihtimal yurtdışına kaçacaklardı. Ama biz o fırsatı vermedik. Defalarca helikopterin isabet aldığını tahmin ediyoruz. Helikopter uzaklaştıktan sonra, inmeye çalıştığı alanda kan izleri bulduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmaris’e adeta uçarak yetiştiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN