Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başarıya engel yok

Antalyalı yüzde 90 görme engelli Merve Demir, üniversite sınavlarında milyonlarca öğrenciyi geride bıraktı. 21 yaşındaki genç kız azmi ile Türkiye 2 bin 469’uncusu oldu

Giriş Tarihi: 21.7.2019
Başarıya engel yok
Antalya'da Muratpaşa Gençlik Eğitim Merkezi'nde (MURGEM) üniversite sınavlarına hazırlanan 21 yaşındaki görme engelli Merve Demir, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sözel puan türünde Türkiye 2 bin 469'uncusu oldu.

YÜZDE 90 GÖRMÜYOR
Merve Demir, 13 Nisan 1998'de Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Yuva Mahallesi'nde dünyaya geldi. Çiftçilikle uğraşan Sabriye ve İlhan Demir çiftinin ikiz bebeklerinden biri olan Merve, prematüre doğum nedeniyle ikiziyle birlikte kuvöze alındı. Kuvözde gözlerindeki bandın açılmasıyla yoğun ışık nedeniyle Merve görme duyusunun yüzde 90'ını, ikizi ise yüzde 20'sini kaybetti. Yaşadığı bu olay sonrasında, Merve okula ancak 11 yaşında başlayabildi. Çocukluğunu "Ailem, beni yurtlara bırakma konusunda güvensizlik yaşadığı için hep evdeydim" diyerek anlatan Merve, ailesinin kendisinin ayakları üzerinde durması gerektiğini düşünüp Beyaz Baston Görmeyenler Derneği'yle tanıştırdığını söyledi.

SİSTEM BENİ AÇIĞA ATTI
Merkezi Antalya'daki derneğin öğrenci yurdunda kalan Merve Demir, öğrenimine 6'ncı sınıf bitinceye kadar örgün öğretimde devam etti ancak 7'nci sınıfa geçtiği yıl 18 yaşına girdiği için örgün eğitim kapsamından çıkartıldı. Yaşadığı durumu "Sistem beni açığa attı" sözleriyle ifade eden genç kız, açık öğretime devam etti. 7 ve 8'inci sınıfları bir yılda bitiren Merve, liseyi ise 2.5 yılda başarıyla tamamladı.

OLAĞANÜSTÜ ÇABA
Kaybettiği yılları kurtarmak için olağanüstü çaba sarf eden Merve Demir, lisenin son yılında Muratpaşa Belediyesi'nin açtığı MURGEM'de üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladı. Sınav sürecinde okutmanı Fatma Leman Bilecen'in yanından ayrılmadığı Merve Demir, "Öğretmenlerimiz aşırı ilgiliydi. Resmen özel ders veriyorlardı. Ben de vicdanen, emeklerinin karşılığını vermek istedim. Burada eksiksiz her deneme sınavına katıldım. Kendi okutmanımı getirerek sınavlara girebildim" dedi.

TERCİHİ ÖZEL EĞİTİM
Merve Demir, YKS sözel puan türünde 441.08 puan alarak Türkiye 2 bin 469'uncusu oldu. Böylesine bir sonucu kendisinin de beklemediğini belirten Merve, sınav sonucuna bakarken ellerinin titrediğini ve hala inanmakta zorluk çektiğini söyledi. İlk tercihinin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü olacağını belirten Merve Demir, ardından Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi'nin aynı bölümünü tercih sıralamasına yazacağını aktardı.

GENÇLERE ÖRNEK
MURGEM'de edebiyat öğretmeni Sinem Gedik, Merve Demir'in başarısının, ellerinde birçok imkana sahip olup da bunu kullanamayan gençlere örnek olmasını istedi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise Merve'yi kutlarken "Muhteşem bir şey. Türkiye'ye ilham verecek, gençlerimizin azmini, kararlılığını tetikleyecek bir şey" diye konuştu.

YKS TÜRKİYE 7'İNCİSİ ANTALYA'DAN
YKS'DE Türkiye 7'inciliği ve Antalya 1'inciliğini Bilfen Antalya Lisesi öğrencisi Fatma İlkay Epçeliden elde etti. Bu yıl ilk mezunlarını veren Bilfen Antalya Liselerinde 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla büyük mutluluk yaşandı.

DÜZENLİ ÇALIŞMANIN ESERI
Antalya'nın gurur tablosuna adını yazdıran Epçeliden, "Şu anda duygularımı tarif edecek bir kelime bulamıyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarıya engel yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN