Bak sen şu yumurcak'a

Digitürk yayın platformundan çıkarılan FETÖ medyasına ait TV kanalları arasında en çok konuşulan Yumurcak TV isimli çocuk kanalı oldu. Bir çocuk kanalının terör faaliyeti içerisinde olamayacağı dillendirilen açıklamaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’de konuyu Meclis’e taşıyarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, "Yumurcak TV'nin terör faaliyetleri nelerdir?" diye sormuştu. İşte Yumurcak’ın hiç de masum sayılmayacak yayın politikasından örnekler…

Giriş Tarihi: 9.10.2015 16:45 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 16:49
Bak sen şu yumurcak'a

On binlerce ismi yasadışı yollarla dinleyen ve dinlediği isimlerle ilgili kayıtları yurtdışındaki belli odaklara servis ettiği ortaya çıkan Paralel Yapı, bu skandalına çocukları bile alet etmekten kaçınmıyor. 14 Aralık tarihinde 13 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Paralel Yapı Operasyonu sırasında Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın gözaltına alınma anlarını çizgi filmi yayınını keserek canlı yayınla çocuklara izletme skandalıyla gündeme gelen FETÖ'nün çocuk kanalı Yumurcak TV'deki skandallar bunlarla sınırlı değil.

Zira Paralel Yapı'nın kanalı Yumurcak TV'de yayınlanan "Can" isimli çizgi filmin bir yıldır düzenli aralıklarla tekrarı yayınlanan "Gizli Oyun" bölümünde yaşananlar Paralel Yapı'nın dinleme ve gözetleme hevesini ortaya koyuyor. Çizgi filmde yaşanan sahneler izleyen çocukların zihin dünyasında tamir edilmesi güç zararlar içeriyor.


AVNİ'DEN FUAT AVNİ'YE

Söz konusu 48. bölümde abisi ve arkadaşının odada ne yaptıklarını dinlemeye çalışıp gizlice fotoğraflarını çeken Can karakteri ve arkadaşı Avni'nin macerası işleniyor. Babaannelerinin yaptıkları işin ayıp olduğunu söylemeleri üzerine bu ayıbı kabul eden ikili, makinedeki resimleri üçüncü bir kişiye göstermekte ise bir beis görmüyorlar. Bu da akla Paralel Yapı'nın yasa dışı yollarla elde ettikleri görüntü ve tapeleri başka birilerine servis etme alışkanlıklarını akla getiriyor. Ayrıca baş karakter Can'ın arkadaşının isminin de Avni olması, twitter hesabında devletin gizli bilgilerini ifşa eden 'Fuat Avni' isimli kullanıcıyı hatırlatıyor.


ÖNCE DİNLE, SONRA FOTOĞRAF ÇEK

Paralel Yapı'nın çocuk kanalı Yumurcak TV'nin "Can" adlı çizgi filminin "Gizli Oyun" isimli bu bölümü bir yıldır düzenli aralıklarla yayınlanarak çocukların zihnini kirletmeye devam ediyor. Üstelik subliminal olarak değil, açıktan çocuklara birilerinin nasıl dinleneceği ve gizlice nasıl fotoğrafının çekileceği de öğretiliyor. Çizgi filmde çocuklara dinleme ve gözetlemenin kötü sözde bir şey olduğu anlatılırken bir yandan da elde edilen görüntüleri birilerine göstermenin yanlış olmadığı vurgulanıyor.Sözkonusu bölümde baş karakter Can, abisi Murat ve arkadaşı Ali'nin odalarında oynadığı oyunu merak ediyorlar. Daha önce abisiyle anlaşma yaparak, onların odalarına girmeyeceğine söz veren Can, bir süre sonra arkadaşı Avni'yle beraber abisinin oda kapısını dinlemeye başlıyor. İçeride olan biteni duyamayınca büyükannesinin odasına girip diğer odayı dinlemeye çalışan ikili, Can'ın "Bahçeden gizlice fotoğraf makinesiyle odayı çekeceğiz. Sonra fotoğrafa bakarak Murat'la Ali'nin ne oynadığını göreceğiz" teklifi üzerine dış pencereden odanın fotoğrafını çekmeye başlıyorlar. Bı sırada Can, Avni'ye "Fotoğraf makinesini pencereye doğru uzat. Ama dikkat et, abimler görmesin" diyerek talimatlar vermeyi de ihmal etmiyor.

BİZ ÇEKTİK AMA BAKAMAYIZ!
Çizgi filmin bu sahnesinde babaannesine yakalanan Can, babaannesine "Abimin ne oynadığını merak ettik, Önce kapıyı dinlemeye çalıştık, sonra bir şey duyamayınca şimdi de gizlice fotoğraflarını çekiyoruz" diye savunma yaptığı görülüyor. Babaannesinin "Ama çocuklar gizlice birinin ne yaptığını dinlemek ya da birilerini gözetlemek kötü bir davranış" diye uyarması üzerine bahçede bir banka oturan Can ve Avni, bu sırada yanlarına gelen arkadaşları Tuna, "Ne çektiniz? Fotoğraflara baktınız mı?" diye sorunca Can, "Biz bakamayız?" diye cevap veriyor. Ancak bu dürüst tavır, Tuna'nın "Ben bakayım o zaman" demesi üzerine birden sona eriyor ve ikili "Al bak o zaman" diyerek makineyi Tuna'ya veriyorlar.

Bu sahne akla dinleme kayıtlarının ve tapelerin üçüncü veya uluslararası kişilere servis yapılmasının Paralel Yapı nezdinde pek de sorun teşkil etmediğini açıkça gösteriyor. Küçük yaşta on binlerce çocuğun izlediği çizgi film üzerinden yapılan bu kirli propagandanın çocuklarda açacağı zihinsel tahribatın endişe verici olduğu aşikar.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bak sen şu yumurcak'a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz