Aile boyu kopya

2010 KPSS'de yaşanan Paralel kopya skandalında, soruların bin 148 akraba arasında dağıtıldığı ve sorulara karşılık milyonlarca liralık da para transferi yapıldığı saptandı

Giriş Tarihi: 9.11.2015 10:12 Güncelleme Tarihi: 9.11.2015 10:51
Aile boyu kopya

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) kopya gerekçesiyle iptal edilen 2010 KPSS soruşturmasında akıllara durgunluk veren ayrıntılar ortaya çıktı. Buna göre sorular sadece karı-kocalar arasında değil, bin 148 akraba arasında dağıtıldı, kopya çekenler sorular karşılığında son 5 yılda "himmet" adı altında milyonlarca lirayı birbirlerine transfer etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı(nca Paralel Yapı'nın memurluk giriş sınav sorularını çalmasıyla ilgili yürütülen soruşturma, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çalışma yönteminden sonra para transfer ağını da ortaya koydu. HTS/Baz analiz raporu ve şeması ile delillendirilen soruşturma dosyasında dikkat çeken ayrıntılar şöyle sıralandı:

ÖSYM'YE 9.1 MİLYON ZARAR

  • Yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı KPSS'nin Eğitim Bilimler Testi'nde soruların sızdırıldığı ortaya çıkmasıyla sınav yenilendi. Sadece sınavın yeniden yapılmasıyla ÖSYM 9.1 milyon TL zarara uğratıldı. YÖK Denetleme Kurulu'nun, Genel Yetenek Alanı sorularının da sızdırıldığı dair raporuna rağmen bu sınav iptal edilmedi. Bu nedenle zararın tamamı henüz tespit edilemedi.
  • Sınava girip 100 net ve üzeri net yapan 3 bin 227 adaydan bin 148'inin akrabalık bağı bulunuyor. 896'sı karı koca, 2 bin 690'ı aynı firma ve kurumda çalışıyor. 217'si aynı sitede oturuyor. Sınav döneminde bu kişiler arasında telefon görüşmeleri de tespit edildi.
  • Sınav sorularının, sınavdan önce Turgut Özel Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen'e ulaştığı belirlendi. Yüksek net yapan 3 bin 227 adaydan bin 970'nin kendi aralarında ve soruları dağıtan örgütün firari yöneticisi Mehmet Hanefi Sözen'le irtibatlı oldukları belirlendi.


TÜM YOLLAR ÖRGÜTE ÇIKIYOR

  • Analiz raporuna göre her adaya aynı sayıda sorunun fiziki/ dijital olarak verilmediği, farklı sayıda soruya ortak bir çalışmayla sahip olunduğu belirlendi. Sınavdaki tüm sorular (120+60+60) elde edilmesine rağmen bazı adaylara soruların tamamının verildiği bazı adaylara ise soruların kısmen verildiği anlaşıldı. Böylece tüm adayların aynı sayıda doğru yaptığına yönelik şüphenin azaltılması hedeflendi. 3 bin 227 adaydan bin 970'inin kendi aralarında telefon irtibatının bulunduğu, şüphelilerin Gülen grubuna ait dernekten soruları dağıtan firari Mehmet Hanefi Sözen ve yine Paralel Yapı'ya ait Maltepe Dershanesi'nden soruları dağıtan Nebil Ekiz'le temas kurdukları saptandı. Dosyada; para transferleri, telefon görüşmeleri, akrabalık bağları, çalıştıkları kurumlar ve adres irtibatı eklendiğinde örgütlü bir yapının ortaya çıktığı belirtildi.

YİNE "HİMMET"

  • MASAK raporunda, "Şüphelilerin ve akrabalarının birlikte yaptıkları transferler hakkında değerlendirmeler" başlıklı bölümünde, "Şüpheliler ve akrabalarının gerçekleştirdikleri para transferlerinde yoğun birliktelik içinde oldukları, söz konusu para transfer işlemlerinin açıklamalarında 'himmet' ifadelerinin geçtiği belirtilmiştir" denildi. Soruşturmanın 6. operasyonu kapsamında ÖSYM'nin Kozmik Birimi'nde çalıştıkları belirlenerek tutuklanan İbrahim K., İbrahim U. ve Şule Ü.'nün irtibatlarına yer verilen para transferi uzmanlar tarafından grafiklerle gösterildi.


İŞTE PARA TRAFİĞİ...

  • Yatay, dikey ve çapraz oklarla gösterilen grafiklerde İbrahim K.'nin ön plana çıktığı görüldü. En düşük 43 TL'den başlayan transferler, 1200, 4500, 9550 ve 20 bin 423 TL'ye kadar çıkıyor. Analiz raporunda en düşük ve en yüksek rakam aralığında gerçekleşen himmet transferine neredeyse tüm şüphelilerin katıldıklarına vurgu yapılırken, toplamda bilançonun milyonları bulduğuna dikkat çekildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile boyu kopya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz