6 maddede adet düzensizliği

Giriş Tarihi: 8.12.2015 15:31 Güncelleme Tarihi: 9.12.2015 12:40
6 maddede adet düzensizliği
6 Maddede Adet Düzensizliği

1) Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliğinin değerlendirilmesi için, kişinin adet düzenine göre bir araştırma yapılması gerekmektedir. Adet dönemi, yeni adet olan kişiler için ilk yıllarda düzensiz olabilir. Yumurtlama başlayana kadar bu düzensizlik normal kabul edilir. Aynı şekilde, menopoz dönemine yaklaşıldığında da adetlerde düzensizlik söz konusu olabilir. Ancak kadının yetişkinlik döneminde adet düzensizliği söz konusu olmuş ise vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir. Adet düzensizliği stres, hava değişimi gibi dış faktörlerden kaynaklı olarak yaşanabileceği gibi, yumurtlama ile ilgili sorunlardan dolayı da yaşanabilir. Bunun dışında ciddi hastalıkların belirtisi olarak da adet düzensizliği yaşanabilmektedir. Bu sebeple mutlaka detaylı bir muayene ve araştırma yapılması gerekmektedir. Kadınların olması gerekenden daha kısa aralıklarla ya da daha uzun aralıklarla adet olması, adet kanının bir anda yoğunlaşması ya da azalması adet düzensizliğidir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor görüşü almak gerekmektedir.

2) Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

Adet düzensizliğine ya da anormalliğine yol açan ve aşağıda sayılmış sorunlar dışında; adet görmenin tamamen durduğu "amenore" durumu da söz konusudur. Hamile olmayan, emzirmeyen ve menopoza girmemiş kadınlarda, 3 aydan daha uzun yaşanan "amenore" (adet görmeme) normal dışı bir durumdur.

Adet düzensizliğine yol açan faktörler:

Stres:

Stres, adet düzenini etkileyen en yaygın sebeptir. Çeşitli sebeplerle yoğun stres yaşanması, iş değişimi, hayat değişimi ya da geçirilmiş kazalar adet düzenini etkileyebilir.

Doğum kontrol hapları:

Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron hormonu ihtiva etmektedir. Bu haplar, adet düzenini kontrol altına alır ve gebeliği engeller. Doğum kontrol haplarının kullanılması ya da kullanımının bırakılması, adet düzensizliğine sebep olabilir.

Polipler veya Miyomlar:

Polipler, rahimde bulunan ve selim yapılardır. Miyomlar ise, rahim duvarına yapışık bir şekilde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm'den 10 ile 15 cm kadar çıkabilir. Miyom ve polipler yerleşim alanına göre adet düzensizliğine yol açabilir.

Endometriozis:

Rahmi kaplayan ve her ay adet ile beraber vücuttan atılan endometriyal doku, rahim dışında gelişmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda çikolata kisti adı verilen sorun gözlenebilir. Çikolata kisti; adet düzensizliğine yol açmasının dışında, kramplar, cinsel ilişki esnasında ağrı, normal dışı kanama, adet dönemi öncesinde ve sonrasında ağrılara yol açabilmektedir.

İltihaplı pelvik hastalığı:

Kadın üreme sistemi olumsuz etkileyen "iltihaplı pelvik" bakteriyel bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki nedeniyle vajinaya giren bakteriler, rahim ve üst genital sisteme yayılma yapabilir. Aynı zamanda bu bakteriler düşük, doğum ve kürtaj operasyonu esnasında üreme organlarına da yayılabilir. Bu problem; adet düzensizliklerine, vajina bölgesinde kötü kokuya, leğen kemiği bölgesinde ve alt karın bölgesinde ağrıya, ateşe, bulantıya, kusmaya, ishale ve ağır vajinal akıntıya sebep olabilir.

Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu; normalden daha fazla erkeklik hormonu üretilmesine yol açar. Bu durumda ise sıvı dolu keseler, yani kistler oluşabilir. Bu sorun obezite ve tüylenmeye de sebep olmaktadır. Adet düzenliğinin sebebi, kimi zaman polikistik over sendromu olabilmektedir.

3) Adet düzensizliğinin diğer nedenleri nedir?

Aşırı kilo alma veya kilo kaybı

Aşırı egzersiz

Endometrial hiperplazi (rahim astarının kalınlaşması)

Rahim kanseri

Tiroid sorunları

Diyabet

Karaciğer sirozu

Sistemik lupus

Gebelik komplikasyonları (düşük veya dış gebelik)

Östrojen takviyeleri

Kan inceltici ilaçların kullanımı

Doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı

Steroidler

Antidepresan kullanımı

Östrojen ve/veya progesteron dengesizliği

4) Ameliyat ve narkoz adet gecikmesine sebep olur mu?

Ameliyatta kullanılan ilaçlar adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Ancak narkoz, normal şartlarda adet düzensizliğine ya da adet gecikmesine yol açmaz. Hastanın ameliyat sebebiyle strese girmesi, adet gecikmesine yol açabilir.

5) Anormal veya düzensiz adet dönemi olarak kabul edilen bazı durumlar nelerdir?

21 günden kısa ya da 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adet

Arka arkaya 3 ay ya da daha fazla adet görememe

Adet kanamasının normalden çok hafif ya da fazla olması

7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet

Adet aralarında fazla kanama olması

İlişki sonrası kanama olması ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar.

6) Adet düzensizliğini belirlemek için ne yapmak gerekir?

Adet döngüsünü mutlaka kayıt altında tutmak gerekmektedir. Kullanılan ped ya da tampon sayısı da mutlaka kayıt altında tutulmalıdır. Adet dönemleri arasında ya da cinsel ilişki sonrası kanama olup olmadığı not edilmelidir.

Kaynak: http://jinekoloji.com/6-maddede-adet-duzensizligi/

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
6 maddede adet düzensizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz