'Başkan Watson' için kampanya başladı

ABD başkanlık seçimlerinde yarış kızışırken, bir grup akademisyen ve bilim insanı IBM'in yapay zekâ programı 'Watson'ın adaylığı için kampanya başlattı

Giriş Tarihi: 21.2.2016 12:43
'Başkan Watson' için kampanya başladı

ABD'de kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimleri için aday adayları arasındaki yarış kıyasıya devam ederken, siyasi mesajlardan ve vaatlerden sıkılan bir grup akademisyen ve bilim insanı, IBM'in ünlü yapay zekâ programı 'Watson'ı başkanlığa resmen aday göstermek için kampanya başlattı. Özellikle teknolojiye meraklı seçmenlerin büyük ilgisini çeken kampanya, ABD basınına da konu oldu. 'Başkan Watson' adına hazırlanan sitede kampanya için bağış toplanıyor. Güney Kaliforniya Roski Sanat ve Dizayn Okulu öğretim üyelerinden Aaron Siegel, başlattığı kampanya hakkında, "Yaratıcı, üretici ve partizan olmayan bir aday aramaya giriştim ve aklıma Watson geldi" dedi. Siegel ve arkadaşlarının hazırladığı seçim programına göre, 'Başkan Watson'ın vaatleri arasında her aşamada ücretsiz üniversite eğitimi, evsizliğin sona erdirilmesi, herkese sağlık sigortası ve tedavi amaçlı uyuşturucu hap kullanımına izin verilmesi gibi başlıklar yer alıyor. Amerikan basını, Watson'ın da sahneye çıkmasıyla, New York bölgesinden yarışa katılan başkan adaylarının çoğaldığını yazdı. Diğer isimler ise; Hillary Clinton, Donald Trump ve adaylığı kesinleşirse New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg.

RİZİKO ŞAMPİYONU
IBM tarafından geliştirilen yapay zekâ programı Watson, ismini 2011'de televizyon yarışma programı Riziko'daki başarısıyla duyurdu. Adını IBM'in yaratıcılarından Thomas J. Watson'dan alan program, Riziko'nun tarihine adlarını yazdıran şampiyon yarışmacılar Brad Rutter ve Ken Jennins'in rekorlarını geçmeyi başarmıştı. Söz konusu program, insanın makineye karşı giriştiği ilk yarışmaydı.

1 MİLYON DOLAR KAZANDI
Riziko'da rakipleri Brad Rutter ve Ken Jennings'i alt etmeyi başaran Watson, ilk oyununda 1 milyon dolar kazandı. IBM, oyun boyunca internete bağlanmayan Watson'ın kazandığı parayı iki hayır kurumuna bağışladı.

SIRADA NEVADA VE GÜNEY CAROLİNA VAR
ABD başkan aday adayları, ön seçim turlarına Nevada ve Güney Carolina ile devam ediyor. Daha önce Iowa ve New Hampshire'da kozlarını paylaşan aday adaylarını yine zorlu bir mücadele bekliyor. Tahminlere göre, Demokratlardan Hillary Clinton ve Bernie Sanders'ın yarışı başa baş götürmesi beklenirken, Cumhuriyetçi adaylardan Donald Trump rakibi Ted Cruz'un en az 3 puan önünde görünüyor. Hillary Clinton, Nevada'daki ön seçim öncesinde kente eşi Bill Clinton ve kızı Chelsea ile gelerek desteğini artırmaya çalıştı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkan Watson' için kampanya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz