Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Son Dakika Haberleri ( son durum) – yaşı düştü mü? EYT

Emekliliği hak etmiş ama yaşa takılan vatandaşlar yasanın meclise girmesini bekliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar () son durum nedir? EYT yasası çıktı mı? sorularının cevabını ilgili bakanlar verdi. 1999 yılında oluşturulan 4447 Sayılı Kanun ile yaşının kademeli olarak yükseldiğini, Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili hükmü iptal etmesinden sonra 4759 Sayılı Kanun 2002 yılında çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiği belirtildi

Giriş Tarihi: 26.10.2016 11:54
Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Son Dakika Haberleri (EYT son durum) – Emeklilik yaşı düştü mü? EYT Son Başvuru Tarihi

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili EYT uzun süredir vatandaşların gündemindeydi fakat üzücü haberi Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz'den gelmişti.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz'ün 'EYT' AÇIKLAMASI

Çalışanların sürekli " Yaşımı bekliyorum, Günümü doldurdum, ne yapabilirim?" şeklinde soruları olduğunu belirten Açıkgöz, şunları sçylemişti:

"Emeklilik tanımı eşittir yaş. Avrupa'da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik, yaşlılık aylığıdır. 'Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin' denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi, sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok. Kamuoyunda bu yönde bir tartışma yaratılıyor ama kurumun böyle bir çalışması yok."

BAKAN ŞİMŞEK'TEN EYT MÜJDESİ


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelirimiz bir çok ülkeden fazla olsa da, ihtiyaçlar sınırsız, bu nedenle tasarruf etmek şart diyor. Mehmet Şimşek Bireysel Emeklilik hakkında ilk kez açıklamalara bulundu. Bu Bireysel Emeklilik Türkiye için devrimdir dedi. Emekli olunca 2. bir maaş daha almak kötü bir şey olur mu diyen Şimşek, paralar az da olsa alınacak ancak Türkiye kasasına girmeyecek. Siz emekli olunca para yine size gelecek diyerek Bireysel Emeklilik hakkında garanti verdi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi kasaya girecek zorunlu tasarruf yapmak için yapmadık diyen Mehmet Şimşek tamamen hassasiyetle hareket ettik ve edeceğiz. Ama şu bir gerçek Türkiye büyük bir emeklilik sistemi getirdik ve bununla mutluyuz dedi. Bakan şimşek merakla beklenen Erken Emeklilik önünü açacak bir uygulama olduğunu dile getirdi. EYT'liler hiç merak etmesin Bireysel Emeklilik geldikden sonra erken emekli olacaklar için de projelerimiz var. Şu anda ezberden konuşmayayım ama EYT emeklilik içinde var gücümüzle çalışıyoruz dedi.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NDAN ÜZÜCÜ AÇIKLAMADA NELER SÖYLEMİŞTİ?

"Geçmişe dönük yeni bir planlama, uygulamaya geçecek"

Bakan Müezzinoğlu, Genel Sağlık Sigortası borçları ile ilgili herhangi bir af durumu söz konusu olup olmadığı yönündeki soruya, "Şu anda yapılandırma ile ilgili bir çalışma yok ama Genel Sağlık Sigortası'nın ödemesindeki geçmişe dönük yeni bir planlamayı, yılbaşından itibaren uygulamaya geçecek çalışmayı yapıyoruz. O şimdi hükümete gidecek, süreç daha 2-3 ayı alır" yanıtını verdi.

Emeklilikte yaşa takılanların durumuna ilişkin soruya kısa bir yanıt veren Bakan Müeezinoğlu, "Takılmaya devam edecekler" dedi.

ALMANYA ve FİNDANDİYA MODELİNE BAKILIYOR


Erken emeklilik için Almanya ve Finlandiya'daki modellere bakılıyor. Almanya'da normal emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihine göre 65 veya 67. Ancak 63 yaşındakiler, her eksik yaş için yüzde 2 daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla erken emekli olabiliyor. Finlandiya'da ise eksik aylık bağla oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her yıl için maaş yüzde 2 yükseliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), borçlarını ödeyerek emekli olabilecek 4B (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılara yönelik bankalar ile görüşmeler yaptı ve Ziraat Bankası ile anlaşıldı. Konuya ilişkin detayları açıklayan İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan "Yaş ve prim günü itibariyle emekliliğe hak kazanmışsınız fakat SGK'ya birikmiş prim borcunuz sebebiyle emekli olamıyorsunuz. Ya da hizmet borçlanması (askerlik, doğum, yurt dışı vb) yapmanız halinde emekli olabileceksiniz fakat elinizde borçlanma bedelini ödeyecek toplu paranız yok. İşte bu noktada krediyle emeklilik uygulaması devreye giriyor" dedi. Toplu ödemeyi vatandaş yerine bankanın yaptığını belirten Orhan "Bağlanan emekli aylığınızdan kredi borcunuz ödeniyor. Uygulama özellikle Bağ-Kur (4/b) prim borçluları için kolaylık sağlıyor" diye konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

SSK'lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kimler yararlanabiliyor?

Krediyle emeklilik uygulamasından;

Şirket ortakları

Esnaf ve sanatkarlar

Köy ve mahalle muhtarları

Çiftçiler

Hizmet borçlanmasıyla emekli olabilecek tüm sigortalılar yararlanabiliyor.

Son başvuru tarihi 31 Ekim 2016

Söz konusu uygulamada en önemli şartın prim borcunu ödediğinde veya hizmet borçlanması yaptığında emeklilik şartlarının (yaş, prim günü) sağlanması olduğunu belirten Orhan, "Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren uygulamadan yararlanabilmek için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016'dır. Bu arada SGK'nın, finans kurumlarıyla da benzer bir protokol yapması uygulamadan yararlanacak kişi sayısını daha da artırabilecektir." ifadelerini kullandı.

3600 gün prim gerekiyor
Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı var.

Yıpranma hakkı, erken emekli olmayı sağlıyor. Yani yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden düşülüyor. Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu. SGK, bu konuda kolaylık sağladı.

60-180 gün arasında
Buna göre; 3600 gün hesabmda, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de dikkate alınacak. 2008 öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008'den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekler. Yıpranmadan yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı veriliyor. Daha fazla emekli maaşı Yıpranma, çalışanları iki türlü etkiliyor.

Fiili hizmet süresi zammı olarak da bilinen yıpranma, toplam prim gün sürelerine eklenerek daha yüksek maaş almayı sağlıyor. İkincisi, yıpranma süreleri yaş haddinden indirim yaparak erken emekliliğin yolunu açıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Son Dakika Haberleri (EYT son durum) – Emeklilik yaşı düştü mü? EYT Son Başvuru Tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz