'nin planı

'a kurduğu üsse yeni ını dün yaptı. 1'inci Ordu'ya bağlı yaklaşık 45 kişilik komando (mavi bereli) birliği Katar'a gitti.

Giriş Tarihi: 12.7.2017 12:28 Güncelleme Tarihi: 12.7.2017 12:39
Türkiye'nin Katar planı

silahlı kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, " ile Ankara arasında savunma alanındaki bu işbirliği terörle mücadele ve bölgede istikrar ile güvenliği koruma çabaları kapsamındaki ortak vizyonun parçasıdır" denildi. Böylece Katar'daki Türk sayısı 150'yi geçti. Katar'daki üste ilk etapta 88 asker gitmiş, kısa süre önce de 23 asker daha gönderilmişti. Son ta askeri araç veya mühimmat gönderilmedi.

Bundan sonraki sevkiyatın da 16-19 Temmuz arasında olması bekleniyor. 25 asker olarak planlanan birlik topçulardan oluşacak. Topçu askerlerle birlikte 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüslerinin de Katar'a götürülmesi planlanıyor. Topçuların sevkiyatından sonra iki ülke silahlı kuvvetlerinin ortak askeri yapması öngörülüyor.

KATAR'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Katar, 'nin Doha'daki bir üste bulunan askerlerine ek olarak gönderdiği yeni birliğin de üsse ulaştığını açıkladı. Türk askerleri 2014 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşma uyarınca bulundukları üste 19 Haziran tarihinden beri eğitim veriyor.

Katar, terörizm ve İran'ı desteklediği iddiasıyla bir aydan uzun bir süredir Suudi Arabistan başta olmak üzere dört Arap ülkesi tarafından abluka altına alınmış durumda. Türkiye ise ablukanın başlamasının ardından 2014 yılındaki askeri işbirliği anlaşmasını hızla meclisten geçirerek, geçen ay uygulamaya almıştı.

Katar silahlı kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, "Doha ile Ankara arasında savunma alanındaki bu işbirliği terörle mücadele ve bölgede istikrar ile güvenliği koruma çabaları kapsamındaki ortak vizyonun parçasıdır" denildi. Açıklamada üste kaç Türk askeri bulunduğu ve son konuşlanmayla kaç askerin daha üsse sevk edildiği belirtilmedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin Katar planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz