Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den Azerbaycan'a "özgürlük" uyarısı

ABD'nin Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycan yönetimine, toplantı, gösteri ve düşünce özgürlüğüne saygılı olması yönünde çağrıda bulundu.

Giriş Tarihi: 31.1.2013 01:58 Güncelleme Tarihi: 31.1.2013 04:25 ABONE OL
ABD'nin Bakü Büyükelçisi Richard Morningstar, Azerbaycan'da son günlerde yaşanan protesto gösterileriyle ilgili bildiri yayınladı.

Bakü Büyükelçiliği resmi sitesinde yayınlanan bildiride, 24 Ocak'ta İsmailli bölgesinde insanların yaralanması ve içinde özel otelin de bulunduğu bazı taşınır ve taşınmaz mallara zarar verilmesi ile sonuçlanan toplumsal kargaşa ile ilgili haber aldıkları açıklandı.

Bildiride, İsmailli halkına destek vermek amacı ile 26 Ocak'ta Bakü'de gösteri düzenleyen insanlara polisin müdahale ettiği ve onlarca göstericinin tutuklandığı belirtildi.

Ülkede, üst düzey devlet memurlarının yasa dışı faaliyetlerine karşı Ocak ayında da iki protesto gösterisinin düzenlendiğinin hatırlatıldığı bildiride, bunlardan birinin orduda savaş hali dışında yaşanan asker ölümlerini protesto amacı ile diğerinin kira bedelleri ve aidatları artırılan Bine Ticaret Merkezi esnafı tarafından düzenlendiği kaydedildi.

Bildiride, Bine Ticaret Merkezi esnafının gösterisinin plastik mermi ve göz yaşartıcı madde ile dağıltıldığına dair haberler yayıldığı ifade edildi.

İsmailli'de yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili üzüntü duyulduğunun belirtildiği bildiride şu ifadeler yer aldı:

"Biz, yasal şikayetlerin temin edilmesi için Azerbaycan hükümeti ve vatandaşlar arasında yapıcı diyaloğun kurulması ve hükümet yetkililerine toplantı, gösteri ve düşünce özgürlüklerine saygılı yaklaşmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz."

(AA)

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Azerbaycan'a "özgürlük" uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA