Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarİhten çaktılar

Atatürk'ün mirasına sahip çıkmak amacıyla AOÇ'deki bira fabrikasının TBMM'ye devrine karşı çıkan CHP'li 110 vekil baltayı taşa vurdu. Binanın 74 yıl önce İsmet İnönü tarafından elden çıkarıldığı öğrenildi

Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) 1934 yılında Atatürk tarafından kurulan bira fabrikasının TBMM'ye devrine karşı çıkan CHP'li 110 vekilin itirazlarında tam 74 yıl geciktiği ortaya çıktı. Fabrikanın 1939'da dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından çıkarılan bir kanunla başka bir kuruma devredildiği öğrenildi. Çiftlik bünyesindeki arazi ve binaların satışının ilk olarak İnönü'yle başladığı, 1984'ten sonra AOÇ'ye ait hiçbir arazi ya da binanın satış ve devrinin yapılmadığı belirtildi. Atatürk, 1932 yılı içinde yerli üretimi desteklemek, Orta Anadolu'nun yaylalarında yetişen ve AOÇ'de ıslah edilen arpanın gelişimini temin etmek, aynı zamanda bira fabrikasının küspeleriyle çiftlikteki hayvanları besleyerek süt inekçiliğinin gelişmesini sağlamak amacıyla Ankara'da bira fabrikası kurulması talimatını verdi. Bira fabrikası 1934 yılında 500 bin lt/yıl kapasiteli olarak faaliyete geçti. Kurulan fabrikanın yanında buz, soda, gazoz, malt üretimi ve satışları da yapıldı. Atatürk, bütün çiftlikleriyle birlikte Atatürk Orman Çiftliği ve içerisinde bulunan bira fabrikalarını da 1937 yılı içerisinde hazineye bağışladı. Atatürk'ün vefatından bir yıl geçmeden 6 Temmuz 1939'da 3697 sayılı kanun çıkarıldı. Bu kanunla bira fabrikası, bina ve arsası, fabrika dahilinde biraya ve binadan başka imalata mahsus bütün tesisat, bira fabrikasına ait memur, müstahdem, ve işçilerine ait fabrika dahilinde ve haricindeki demirbaş eşya, alet ve mallar Tekel Genel Müdürlüğü'ne bağlandı.

İŞGAL 1939'DA BAŞLADI
Böylece Atatürk Orman Çiftliği'nin gelirleri arasında önemli rakamlarla yer alan bira fabrikasının, Atatürk'ün ölümünden bir yıl geçmeden Tarım Bakanlığı'nca Tekel Genel Müdürlüğü'ne satılmış olması, doğrudan doğruya çiftliğin mali dengesinde ilk ve büyük mali açığa neden oldu. Fabrikanın Tekel Genel Müdürlüğü'ne bağlanması, AOÇ'nin işgali ve giderek küçültülmesi sürecinin başlangıcını oluşturdu.

"TALANA ORTAK OLMAYACAĞIZ"
CHP'li 110 milletvekili, "Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan tarihi Tekel Bira Fabrikası'nın yıkılarak milletvekilleri için kültür ve kongre merkezi ve sosyal tesis yapılmasını istemiyor. Vekiller, "AOÇ'deki talana ortak olmuyoruz" yazılı dilekçe, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve arkadaşları tarafından Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e verildi.

ŞİMDİ HAKLAR ÖZELLEŞTİRMEDE
Bira Fabrikası'nın devredildiği Tekel Genel Müdürlüğü, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 5 Nisan 2002 tarihli ve 2002/6 sayılı kararıyla özelleştirildi. Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası'nın 6 Temmuz 1939 tarih ve 3697 sayılı kanunla Tekel Genel Müdürlüğü'ne devrinden sonra gelinen noktadaki yasal tasarruf hakkı tamamen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarİhten çaktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN