Ankara'ya Japon bahçesi

Giriş Tarihi: 27.1.2013

Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki, konuklarını ağırladığı resmi konutuna ülkesinin dünyaca ünlü taş bahçesini yaptırdı. Taşlar ise Çorum'dan geldi

Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki, konuklarını ağırladığı resmi konutuna zen bahçesi yaptırdı. Başkent' e 2011 yılında eşi Tomoka Araki ile birlikte gelen büyükelçi Japonlar'ın dünyaca ünlü taş bahçesini Ankara'ya taşıdı. Japon bahçelerinin düşünsel ve felsefi bir boyutu olduğunu söyleyen Araki, "Bahçeyi beyaz çakıl taşlarıyla betimlerken Türkiye'deki 7 bölgeyi ifade etmeye çalıştık. Buradaki 7 büyük taş 7 bölgeyi, bahçenin merkezindeki çakıl taşlarından oluşan tepe de Kaman-Kalehöyük'ü temsil ediyor" dedi.

ÇORUM' DAN GETİRTTİLER
Taş bahçe inşa edilirken tamamen doğal taşlar kullanıldığını söyleyen Kiyoshi Araki, "Zen bahçesi için Japonya'dan özel bir uzman getirdik. Uzmanımız Türkiye'nin farklı nokralarını gezdi. Bahçeye uygun taşları Çorum'dan getirttik. Bütünsel bir uyum göz önüne alçarak ve her bir taşın karakter özelliğini ortaya çıkaracak bir biçimde bahçeye yerleştirmeye çalıştık. Türkiye'yi temsil eden beyaz mermeri aramızdaki bağı gösterecek şekilde bahçenin zemininde bolca kullandık" diye konuştu.

EVLERİNİZE YAPIN
Japonya'daki taş bahçelerin eskiden sadece tapınakların yanında bulunduğunu söyleyen Büyükelçi Araki, "Taş bahçeler artık her yerde ve her evde var. İşin, hayatın yorgunluğunu atmak isteyen herkes solanlarına bile küçük ölçülerde bahçeler yapıyor" dedi. Ankaralılar'a da rahatlamak için taş bahçe yapmalarını tavsiye eden Araki, "Zen bahçeleri için üç önemli husus var. Bunlardan ilki sakinlik, ikincisi sadelik ve son olarak uyum. Bu kuralları göz önünde alınarak yapılan bahçeler kişiyi rahatlatacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'ya Japon bahçesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN