Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefimiz tüm havalimanlarını temizlemek

Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde bulunan havalimanlarının temizlik işini yapan Euroclean firmasını Latif Cengiz, Nurcan Cengiz Germani ve Zeynep Gülyüz Kınay yönetiyor

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Latif Cengiz, Nurcan Cengiz Germani ve Zeynep Gülyüz… Onlar, birbirinden başarılı üç güçlü isim. Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde en iyi ve prestijli havalimanlarının temizlik işini yapıyorlar. Binlerce kişiyi istihdam eden firmalarının günü geldiğinde bütün havalimanlarının temizlik işini yapmasını hedefliyorlar. Latif Cengiz, uzun yıllar Amerika'da yaşamış ve işletme konusunda deneyim sahibi olduktan sonra Türkiye'ye dönmüş. Ablası Nurcan Cengiz Germani ise yüksek kimya mühendisi. Evli ve 16 yaşında bir oğlu var.

ŞİRKETi 1995'TE KURDUK
Latif Cengiz, anne ve babalarını kaybettikten sonra ablası Nurcan Cengiz Germani'nin kendisine hem ablalık hem de annelik yaptığını belirterek, iş yaşamlarının başlangıcını şöyle anlattı: "Liseden bir arkadaşım temizlik işiyle uğraşıyordu. Ben sektörle bu sayede tanıştım. Yaptığım araştırmalar, geçmiş iş deneyimlerim ve öngörülerim bana temizlik sektörüne girmem gerektiğini söyledi. Böylelikle 1995 yılında ablamla beraber firmamızı kurduk ve sektöre giriş yaptık."

İSTANBUL'DA OFİS AÇILDI
Şirketin büyümesi ve İstanbul ofisinin açılmasıyla Nurcan Cengiz Germani İstanbul'da işin başına geçti. Şirkete taze kan ise Zeynep Gülyüz Kınay'ın ortak olmasıyla geldi. Yükseliş Koleji'nden sonra eğitimine Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Destekli Muhasebe Bölümü'nde devam eden Kınay'ın 2 kız çocuğu var.
Firmanız Euroclean ne tür işler yapıyor?
Firmamız temizlik, bordrolama, ilaçlama yapıyor. Genel olarak yaptığımız işe 'tesis yönetimi' diyebiliriz.
Müşteri yapınız nasıl?
Bizim en büyük özelliğimiz havaalanlarındaki başarımız. TAV'la çalışıyoruz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında. Bunun yanı sıra çok önemli markalar da müşterilerimiz arasında. Coca-Cola'nın Türkiye genelindeki tüm fabrikaları, Türk Traktör fabrikası, Raddison, W-Hilton, Divan, Four Season otelleri, Acity, Adana Optimum, İzmir Optimum gibi alışveriş merkezleri, Kanaltürk gibi haber kanalları bunlardan sadece birkaçı.
Havaalanı temizliğinden ne anlamalıyız?
Gün boyu mesaisini orada tamamlayan çok ciddi bir ekibimiz var. Ekibimiz orada yer, cam, tuvalet, halı temizliği yapıyor. Aynı zamanda ilaçlama işlemi gerçekleştiriyorlar. 24 saat boyunca çalışılıyor. Her türlü temizlik işinden biz sorumluyuz.
Zor bir iş mi?
Havaalanı temizliği çok zor ama bir o kadar da çok zevkli. Adrenali yüksek bir iş. 24 saat sürekli vitrindesiniz. Kesinlikle hata yapma lüksünüz yok. Müşteri memnuniyeti yüzdemizin yüksek olması bu alandaki başarımızın kanıtı.
Bu kadar büyük firmalarla çalışmanız ciddi bir personel ihtiyacı anlamına geliyor.
Evet, franchiselarımızla birlikte 1200 kişiyi istihdam ediyoruz.
Denetimi nasıl sağlıyorsunuz?
Öncelikle işe personel alımında çok dikkatli davranıyoruz. Hiçbir şekilde ayrım yapmadan işimize yarayabilecek doğru personeli seçmeye özen gösteriyoruz. Operasyon müdürlerimiz projelerimizi sıkı bir şekilde kontrol ediyor ve denetliyor. En çok önemsediğimiz konulardan birisi de kurum içi eğitimler. Tüm elemanlarımızı sürekli eğitime tabi tutarak hem eleman kalitemizi yükseltiyoruz hem de müşteri memnuniyetimizi üst seviyede tutuyoruz.

ANKARA ÇOK ÖNEMLİ
Ne sıklıkla toplantı yapıyorsunuz?
Mutlaka her sabah toplanıyoruz. Günlük görev paylaşımı yapılıyor ve yeni projeler değerlendiriliyor bu toplantılarda. Toplantıya katılan ekibin fikirleri benim için çok önemli. Bu nedenle katılımcılığa önem veriyorum. İkinci toplantımızı gün sonunda yapıyoruz. Bu toplantımızda da günün değerlendirmesini gerçekleştiriyoruz.
Geleceğe yönelik projeleriniz?
İşlerimizi büyütmek ve bir gün tüm havaalanlarını temizleyecek kapasiteye ulaşmak en büyük hedefimiz.
Ortaklar arasında çok güzel bir birliktelik ve işbirliği var. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
Her ortak kendi adına en iyi işi yapabilmek için çaba gösteriyor. Ortaklık kültürünü çok iyi oturttuk, iş bölümünü çok güzel yaptık. Zaman içerisinde aynı dili konuşur olduk. Bu da şirketimizin gün geçtikçe büyümesinin ve güçlenmesinin en önemli nedenlerinden birisi.
Birçok ilde ve ülkede yatırımınızın olmasına rağmen şirketinizin merkezi Ankara…
Bizler, Ankara'da doğduk, büyüdük. Ankara bizim için çok özel ve önemli. Birçok yaşamışlıklarımız ve yaşanmışlıklarımız var. Ankara Esenboğa Havaalanı temizlik işini alabilmek için 6 ay gece gündüz demeden büyük çaba sarf ettik. Bu iş Euroclean'in dönüm noktası oldu. Ülke ekonomisine Ankara'dan katkı sağlamak bize ayrı bir keyif veriyor.
Gazete okur musunuz?
Evet, her gün mutlaka gazete okurum. Gazeteniz Sabah'ın özellikle Ankara ekinin sıkı takipçisiyim. Ankara'da olan her şeyi gazeteden rahatlıkla takip edebiliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefimiz tüm havalimanlarını temizlemek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN