Köy Park Açık Hava Müzesi

Giriş Tarihi: 18.7.2013

Başkent'in göbeğinde 400 dönüm arazi üzerine inşa edilen Köy Park Açık Hava Müzesi'nin yapımı hızlı sürüyor

Altındağ Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü Köy Park Açık Hava Müzesi Projesi, hızla ilerliyor. 100 yıl öncesinin köy hayatının yaşatılacağı köyün girişine dev bir kapı yaptırılıyor. Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Başkent'in göbeğinde 400 dönüm arazi üzerine kurulan Köy Park'ın doğal hayattan esintiler sunmaya hazırlandığını anlatarak, "Ahşap evleri, doğal yaşam alanı, yel ve su değirmeni, köprüleri, hayvanları ve meyve sebze bahçeleriyle şimdiden burası merak konusu oldu" dedi.

KARABÜK'TEN GETİRİLD İ

Teknolojik araç ve gereçlerin kullanılmayacağı, at ve öküz arabalarının bulunacağı Köy Park'ta baştan aşağı her şey doğal. Karabük'ten getirilen ahşap evler, 130 yıllık geçmişe sahip köy camisi bunlardan sadece birkaçı. Köy Park'taki çalışmaları yakından takip eden Tiryaki, yel değirmenini yakından inceleyerek ahşap evlerin konumuyla ilgili yetkililerle fikir alışverişinde bulundu.

"AYRI GÜZELL İK KATI YOR"
Köy Park'taki her eve ayrı bir faaliyet yüklemeyi düşünen Tiryaki, kısa süre önce dikilen ağaçların bölgeye ayrı bir güzellik kattığını belirtti. Veysel Tiryaki, "Anadolu'nun bazı yörelerinde terk edilerek, fırınlara odun olarak satılan 100 yıllık evleri satın alarak, Köy Park içine yeniden kuruyoruz. Zamanında hiç çivi kullanılmadan birbirine geçme yöntemiyle yapılan köy evleri, sökülerek yine aynı yöntemle Altındağ'a kuruluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy Park Açık Hava Müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN