Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Veliler ayakta

Beytepe Köyü'nde çocuklarını evlerine yakın olan Misak-ı Milli İlkokulu'na göndermek isteyen veliler, 'e-okul' engeline takıldı. 46 çocuk eğitime başlayamadı

Beytepe Köyü'nde bulunan Misak-ı Milli İlkokulu'nun 280 olan öğrenci sayısı, jandarma personelinin yeni bir okul yaptırmasıyla 46'ya düştü. Okuldaki tüm araç ve gereçler, sıralar taşındı, 46 öğrenci, eğitime başlayamadı. Yetkililer, sorunun "e-okul" sisteminden kaynaklandığını belirtti. Sistem aktifleşmediği için okulun eğitime açılmadığını belirten yetkililer, velilere önce "Okul yeniden açılacak" ardından "Çocuklarınızı 10 kilometre uzaklıktaki okula gönderin" dedi. Veliler ise "Çocuklarımız o kadar uzak okula nasıl gidecek" diyerek isyan etti.

NASIL YÜRÜYECEKLER?'
Veli
Hayrettin Bozkurt, "600 lira maaş alıyorum ve bu okula 6 bin lira yardımda bulundum. Okulu güzelleştirmek için bütün köylü elinden geleni yaptı ama şimdi okulumuzu kapattılar. Köyde kalan 46 çocuğu 10 kilometre uzaklıktaki başka bir okula göndermemizi söylediler. Kışın 10 kilometre yolu nasıl yürüyecek bu çocuklar" dedi. Okulun açık olduğu dönemde okul aile birliği başkan yardımcısı olduğunu belirten Kezban Karakaya ise "Okulun boyasından perdesine her türlü malzemeyi bizim köylümüz temin etti. Okulun kapatılmasıyla birlikte ben de şeker hastası oldum. 4 torunumu da jandarmaya ait okula yazdırdım ama şu anda okula bir gün gidip diğer gün gidemiyorlar" diye konuştu.

BÜSTÜ SÖKTÜLER'
Jandarmanın yeni yaptırdığı okul ile Misak-ı Milli İlkokulu'nu kıyaslayan veli Talip Baştüzel de yeni okulun daha yüksek bir bölgede olmasından dolayı hava sıcaklığının düştüğünü söyledi. Baştüzel, "İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle yaptığımız görüşmelerde Beytepe'de bulunan Misak-ı Milli İlkokulu'nun kapatılmayacağını söylediler. Ancak okuldaki tüm sıralar ve gerekli araç gereçler taşındı. Hatta köylünün yaptırdığı Atatürk büstünü bile söküp götürdüler" dedi.

BUĞRA TOLGA GÜLCAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Veliler ayakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN