Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yaşı geçen kalbini dinlesin

Dudak ve dilde morarmanın doğuştan gelen kalp hastalığı ve yetmezliğinin habercisi olduğunu belirten Prof. Dr. Kenan Ömürlü, uzmana gidilmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 2.10.2013
TOBB ETÜ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kenan Ömürlü, parmak uçları, dil ve dudakta morarmaya karşı hastaları uyardı. Dudak ve dilde morarmanın doğuştan gelen kalp hastalığı ve kalp yetmezliğinin habercisi olduğunu belirten Ömürlü, morluğun görülmesi halinde hemen uzmana başvurmak gerektiğini söyledi.

UZMANA BAŞVURULMALI

Siyanoz yani morarmanın bazı kan hastalıkları, akciğer rahatsızlıklarının da işareti olabileceğine değinen Ömürlü, parmak uçları, dil ve dudakların mor renk olmasının genellikle doğuştan gelen kalp rahatsızlığı anlamına geldiğini hatta ileri kalp yetmezliği anlamına geldiğini söyledi. Morarmanın her yaşta ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Ömürlü, bebeklerde de görülebilen morarma halinde hemen bir kardiyoloji uzmanına başvurulması gerektiğini kaydetti. En sık görülen kalp rahatsızlıklarının birinin de ritm bozukluğu olduğunu belirten Prof. Dr. Ömürlü, bu hastalığın insanların yaşam kalitesinin yanı sıra hayatını da tehdit ettiğini kaydetti. Ömürlü, teşhis ve tedavisi için özel cihazlar gereken bu hastalığın elektrofizyoloji laboratuvarında yapılan işlemlerle teşhis ve tedavi edilebildiğine dikkat çekti.

DÜZENLİ KONTROL YAPTIRMAK ÖNEMLİ
Tüm dünyada kalp hastalıklarının hızla arttığını bu nedenle 40 yaş üzerindeki hemen herkesin kalp ile ilgili kontrollerini aksatmaması gerektiğini belirten Ömürlü, "Kadınlarda özellikle menopoz sonrası, erkeklerde ise 40 yaş sonrası düzenli kontroller yapılmalıdır. Ailesinde 55 yaş altında kalp krizi geçiren, ani ölüm olan, kalp damarlarına stent takılan, bypasslı kişiler varsa, sigara içen kişiler, hipertansiyon, diabetüs mellitüs tanıları olanlar, kolesterol yüksekliği olanlar ve stresli işlerde çalışanlarda bu kontroller daha düzenli olmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yaşı geçen kalbini dinlesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN