Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serviste hayat dersi

Rehber öğretmen gözetimindeki yolculukta öğrenciler, hayat dersi alıyor, unutulmaz anlar yaşıyor. Minikler, güvenle evlerine ulaşıyor

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp, akşam saatlerine kadar uzanan okul servisi yolculuğu, öğrenciler için "hayat dersi" niteliği taşıyor. Haftanın 5 günü okul servisine binen öğrencilerin keyifli yolculuğuna eşlik ettik. Rehber öğretmen gözetiminde ev ile okul arasında mekik dokuyan öğrenciler, bu keyifli yolculukta arkadaşlarıyla birlikte hem hayat dersi alıyor hem de ömürleri boyunca unutamayacakları anlar yaşıyor.

EŞİYLE ÖĞRENCİ TAŞIYOR

SABAH Ankara olarak "06 C 1594" plakalı okul servisinin bir günlük yolculuğuna tanık olduk. Tuzluçayır'da öğrenci taşıyan servis, 20 yıldır bu işi yapan servisçi Veli Özdemir'e ait. Özdemir'e eşi Tekmile Özdemir de rehber öğretmen olarak eşlik ediyor. İlköğretim okullarında yolcu taşıyan servislerde rehber öğretmen bulunması zorunlu. Rehber öğretmenler minik öğrencilerin servise binip, inmelerine yardım ediyor, araç içinde güvenli biçimde yolculuk yapmalarını sağlıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla öğrenci almaya başlayan Özdemir çifti, akşam saatlerine kadar minik yolcularını güvenle taşıyor. Servis hareket etmeden önce okuldaki gibi yoklama alınıyor.

"AİLE GİBİYİZ"
15 yıldır eşiyle birlikte öğrenci taşıyan Tekmile Özdemir, işini çok seviyor. Eşi için "Burada patronum, evde eşim" diyen Özdemir, çocukların "Tekgül Ablası". Rehber öğretmenliğin zor olduğunu, ancak sevgiyle yapılabileceğini belirten Özdemir, "Benim bir oğlum var. Taşıdığımız çocukları oğlumdan ayırmıyorum. Önceden 3 kişilik bir aileydik, şimdi koca bir aile olduk. Bu ancak sevgiyle yapılabilecek bir iş. Çocukları güvenli bir şekilde taşımanın yanı sıra onlara servis içinde de hayat dersi veriyoruz. Oturup kalkmaları, konuşmaları, tavırları konusunda onları bir anne-baba şefkatiyle uyarıyoruz" dedi.

SERVİSÇİLERE UYARI
Bugüne kadar binlerce öğrenci taşıdığını söyleyen Veli Özdemir ise rehber öğretmenle işlerinin kolaylaştığını söyledi. Özdemir, öğrencileriyle aile gibi olduklarını belirterek, "Bu çok zor, sorumluluk isteyen bir iş. Anne-babaların en kıymetli varlıklarını taşıyoruz. Tüm servisçi arkadaşlarımızın bunun bilincinde olmaları şart. Taşıdığımız çocuk, bunu asla unutmamamız gerekiyor" diye konuştu.

"VELİLER DE TAKİP ETSİN"
Velileri de uyaran Özdemir, uzun süredir çocuklarını taşımalarına rağmen yüzlerini görmedikleri annebabalar olduğunu söyledi. Özdemir, ailelerin mutlaka çocuklarını emanet ettikleri servisçi esnafıyla tanışmaları gerektiğini belirterek, "Biz çocukları servisten indirip, evlerinin kapısına kadar bırakıyoruz. Rehber öğretmenimiz çocuk binadan içeri girene kadar ona eşlik ediyor ama velilerin özellikle akşam saatlerinde çocuklarını karşılaması şart" dedi. 4+4+4 sisteminden de dert yanan Özdemir, 2-3 okula uğramak zorunda kaldıklarını söyledi.

2 bin 500 rehber öğretmen var
Ankara Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, rehber öğretmen uygulamasının 2007 yılından bu yana olduğunu hatırlattı. İlköğretim okullarında 2 bin 500'e yakın rehber öğretmenin servislerde hizmet verdiğini anlatan Elmadağlı, "Bu uygulamayla çocukların servise binip, inerken yaşadıkları kazalar ortadan kalktı. Bu sayede velilerin servislere olan güveni arttı" dedi. Rehber öğretmen için yaş sınırlaması ve lise mezunu şartının kaldırılmasını istediklerini vurgulayan Elmadağlı, "Özellikle lise mezunu şartı kaldırılırsa servisçi esnafımız eşleri ve çocuklarıyla birlikte serviste çalışabilecek. Böylece öğrenciler aile ortamında daha da sevgiyle taşınabilecek" dedi.

DERYA BEKTAŞ / Veli
Rehber öğretmen içimizi rahatlatıyor
Çocuklarını servisle taşıtan veliler de sistemden memnun. Özellikle araçlarda rehber öğretmen bulunmasının önemini vurgulayan Derya Bektaş, "Biz birkaç yıldır servis kullanıyoruz. Araçta rehber öğretmen olunca içimiz rahat oluyor. Çocuğum araca nasıl bindi, nasıl inecek endişesi yaşamıyoruz" dedi.

Hüseyin Akkaya / Veli
Servis yolculuğu gerçekten güvenli

Velilerden Hüseyin Akkaya da "Servis yolculuğu gerçekten güvenli. Rehber öğretmen bulunması da önemli bir avantaj" dedi. Servisi kullanan çocuklar da bu yolculukta arkadaşlarıyla keyifli zaman geçirdiklerini söyledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serviste hayat dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN