Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı hız tutkunları 'ölmemek için' yarış pisti istiyor

Hız pisti yokluğundan şehirler arası otobanda yarışmak zorunda kalan 'daki tutkunları, siyasiler ve Büyükşehir Belediyesi'nden ölümlü ve yaralamalı kazaların önüne geçebilmek için pist istedi.

Giriş Tarihi: 17.10.2013 15:21
İzmir, İzmit, Konya ve İstanbul'da hız tutkunları için pist olmasına rağmen Başkent'te olmaması binin üzerindeki sevdalısını kara kara düşündürüyor. Diş teknisyeni Abdullah Çalışkan, pazarlamacı Mehmet Yıldırım, işletmeci Muhlis Mumcu ve müteahhit Feridun Koç lı motosiklet tutkunlarından sadece birkaçı. Grup, motosikletin kendileri için birçok değerden önce geldiğini ifade etti. Grup, eğer pist olursa hız tutkunlarının piste uygun motosikletler alıp orada gazlayarak, adrenalin tutkusunu karşılayıp, deşarj olacaklarına işaret etti.

Ankaralı motosiklet tutkunları adına konuşan diş hekimi Abdullah Çalışkan, 'Onlara gözümüz gibi bakarız, yemez, içmez aksesuarlar, lastik alırız.' dedi.
Hafta içi çalışmanın stresini atmak için hafta sonunu iple çektiklerini anlatan Çalışkan, 'Hafta sonu otobana çıkarız. Riski azaltmak adına şehir içinde kesinlikle sürmeyiz. Otobanda da hız yaptığımız için araçlar ve motosikletler açısından da tehlikeli durumlara maruz kalıyoruz. Fakat biz bunları istemiyoruz. Ankara merkezi bir yer olduğu için pist yapılmasını istiyoruz." dedi.

'PİST YAPILIRSA KİMSE OTOBANDA HIZ YAPMAZ'
Pist yapılırsa kesinlikle otobanda motosiklet sürmeyeceklerini söyleyen Çalışkan, şöyle devam etti: 'Buradaki risklerin biz de farkındayız. İnsanlar bilinçsiz bir şekilde sinyal vermeden, aynasına bakmadan şerit değiştiriyor, bizler zor durumda kalıyoruz. Bazen de biz, araç sahiplerini zor durumda bırakıyoruz. Biz bunları kesinlikle istemiyoruz. Siyasi büyüklerime, belediye başkanıma sesleniyorum. Buna gönül veren Ankara'da binin üzerinde Türkiye'de ise on binin üzerinde motosiklet sevdalısı var. Pist yapılırsa hepsi Ankara'ya gelmiş olacak. Hafta sonları pistte sürecekler, kimse dışarıya çıkmayacak."

Ankara'da pist olmadığı için sene başından bu yana haberlere konu olacak şekilde arkadaşlarının kazalarda hayatını kaybettiği ya da yaralandığına dikkat çeken Abdullah Çalışkan, 'Bunları yaşamak istemiyoruz, ciddi acılar veriyor. Eşlerimiz, çocuklarımız da rahatsız oluyor; bunları duyduğu sürece. Bunu önlemek için de tek istediğimiz Ankara'da bir yarış pist istiyoruz.' diye konuştu.

'ŞEHİR İÇİNDEKİ İNSANLAR ÇOK DALGIN'
Konya, İzmit, İzmir ve İstanbul'da yarış pisti olmasına rağmen Ankara'da pist olmamasından yakınan motosiklet tutkunu Çalışkan, 'Riski en aza indirgemek için şehirler arası otobanda kullanıyoruz. Çünkü şehir içindeki insanlar çok dalgın. Motosikletin kaportası olmadığı için direkt biz çarpışmaya, tehlikeye maruz kalıyoruz. Yaralanan, vefat eden arkadaşlarımız çok fazla. Bilinçsiz arkadaşlarımız da piste çıkınca risk artıyor. Bunun yaralanması da ciddi sonuçlar doğuruyor. Her hafta sonu ölecek miyim, düşecek miyim, motosikletim mi parçalanacak endişesi yaşıyoruz.' diye yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Çalışkan, hız tutkunlarının yarışları bütün güvenlik önlemleri alınmış, ambulansı olan, bilirkişilerin organize ettiği pistlerde yapması halinde insanların dışarıda gazlamak istemeyeceğini vurgulayarak, 'Ankara'da pist yok. En yakın pist İzmir'de, her hafta sonu nasıl gideceksiniz. İzmir'de çoğu insan dışarıda değil pistte motosiklet sürüyor. Ankara'daki binin üzerinde motosiklet tutkunun da hakkı; yarış pisti.' dedi. Başkent'ten yarış pisti olan illere gitmenin çok maliyetli olduğundan söz eden Çalışkan, ciddi kabiliyete sahip çocuklar olduğunu, pist yapıldığı takdirde bu yeteneklerin ortaya çıkacağını ifade etti. Türkiye'yi motor sporlarında sadece Kenan Sofuoğlu'nun temsil ettiğine dikkat çeken Çalışkan, imkanlar oluşturulduğunda Ankara'da bir sürü daha Kenan olduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralı hız tutkunları 'ölmemek için' yarış pisti istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN